POLECAMY

Słownik zdrowia

Sprawdź co oznaczają pojęcia medyczne. W encyklopedii zdrowia dowiesz się jakie są objawy chorób, infekcji, oraz jak się leczyć

Ejakulacja

Ejakulacja jest to mimowolny wytrysk nasienia z prącia następujący w trakcie stosunku, masturbacji lub polucji. Sterowany jest przez ośrodek nerwowy znajdujący się w rdzeniu kręgowym. Sperma pod wpływem skurczów wyrzucana jest na zewnątrz ciała.

Wytrysk przedwczesny pojawia się w momencie maksymalnego podniecenia, ale za wcześnie, aby przyniósł pełną przyjemność dla obojga partnerów. Może do niego dojść nawet jeszcze przez rozpoczęciem współżycia, np. w wyniku reakcji na widok nagiej partnerki.
W celu powstrzymania przedwczesnego wytrysku można:

  • Stosować prezerwatywy z preparatem opóźniającym erekcję.
  • Wydłużyć grę wstępną.
  • Wykonywać powolne i spokojniejsze ruchy.
  • Ćwiczyć mięśnie Kegla.

Wytrysk wsteczny to patologa wytrysku, kiedy sperma zamiast wydostać się na zewnątrz trafia do pęcherza moczowego z powodu nieprawidłowego działania zwieracza pęcherza. Taka sytuacja może być konsekwencją operacji prostaty, cukrzycy czy nadużywania alkoholu.

Wytrysk opóźniony to zaburzenie występujące u niektórych mężczyzn polegające na tym, że wytrysk następuje po zbyt późnym czasie od rozpoczęcia stosunku seksualnego. Taki stan rzeczy może wynikać z przyczyn zdrowotnych: nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, niedokrwistości, niewydolności serca, nowotworowych chorób krwi czy cukrzycy.
Powodem opóźnionego wytrysku może być również brak komfortu psychicznego mężczyzny. W tym przypadku drogą do wyleczenia jest szczera rozmowa i omówienie problemu.