Defibrylator

Defibrylator jest urządzeniem medycznym, którego zadaniem jest przywrócenie akcji serca. Polega na działaniu prądem stałym. Z defibrylatorów można obecnie skorzystać w wielu miejscach publicznych: w metrze, na peronach, w sklepach czy na basenach. Wyróżniamy defibrylatory jednofazowe i dwufazowe.

Jesteś świadkiem wypadku, w którym u kogoś doszło do zatrzymania krążenia (poszkodowany nie oddycha, nie daje oznak życia)? Jak najszybciej zacznij resuscytację. Jednocześnie skaż osobę, która wezwie pogotowie i przyniesie AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (z ang. Automated Extrenal Defibrillator). Nie wahaj się go użyć!

Gdzie szukać defibrylatora?

Defibrylatory znajdują się w wielu miejscach użyteczności publicznej – urzędach, na lotniskach, galeriach handlowych, muzeach itd. Chcąc znaleźć najbliższy możesz skorzystać z wirtualnej mapy AED na www.ratujzsercem.pl.

Jak posłużyć się defibrylatorem?

Każdy model zawiera dokładną, prostą i  bardzo czytelną instrukcję. udziela też wskazówek głosowych (po polsku!). Żebyś jednak wiedziała czego się spodziewać, udzielamy krótkiej instrukcji krok po kroku.

1. Otwórz opakowanie (to zwykle mała walizeczka) i włącz urządzenie.

Zrób to przez naciśnięcie zielonego guzika. Od tego momentu urządzenie będzie wydawało polecenia głosowe tłumaczące, co po kolei należy robić: „przyklej elektrody” (patrz punkt kolejny).

Ważne! Jeśli masz pomoc, niech to ktoś inny otworzy i uruchomi defibrylator. Ty w tym czasie nie przerywaj uciskania klatki piersiowej.

2. Naklej elektrody na piersi poszkodowanego

To duże prostokątne plastry, które należy umieścić na skórze klatki piersiowej. Dokładna lokalizacja  pokazana jest na rysunku na  defibrylatorze. Po przyklejeniu obydwu usłyszysz polecenie:
„Nie dotykać pacjenta! Trwa analiza rytmu”.

Ważne! Przerwij na ten moment resuscytację, odsuń się i pilnuj, aby nikt nie dotykał poszkodowanego.

3. gdy urządzenie wyda komendę, aby wykonać defibrylację.

Wtedy naciśnij wówczas czerwony guzik. Nie przestrasz się, gdy poszkodowany silnie drgnie. Po tej czynności wznów resuscytację. Po 2 minutach defibrylator wezwie powtórnie do odsunięcia się od pacjenta, aby wykonać kolejną analizę rytmu i wezwie do wykonania defibrylacji (lub nie).

Ważne! Powtarzaj te czynności aż do powrotu krążenia lub przyjazdu karetki pogotowia.