Częste miesiączki

Częste miesiączki (polymenorrhoea) rozpoznaje się przy cyklach krótszych niż 24-25 dni. Skrócenie cyklu miesięcznego następuje głównie kosztem fazy pomiesiączkowej. Fizjologicznie częste miesiączkowanie może występować u młodych dziewczyn w pierwszych latach krwawień, zanim cykle miesiączkowe i gospodarka hormonalna nie uregulują się samoistnie oraz w okresie perimenopauzy.

W ciągu życia mamy ok. 500 miesiączek, nic dziwnego, że na jakimś etapie niemal u każdej z nas okres nie przebiega książkowo. Czasami przyczyny takich odstępstw są naturalne (np. przekwitanie), innym razem wynikają z nieodpowiedniego trybu życia czy choroby.

Pamiętaj!

  1. Normalnie krwawienie powinno występować co 24–36 dni. Odstępstwo od tej normy jest uzasadnione jedynie w kilku przypadkach: w ciągu pierwszych 2 lat od rozpoczęcia miesiączkowania, po porodzie i w okresie okołomenopauzalnym.
  2. Rozregulowanie cyklu może być wywołane m.in.: stresem, przeziębieniem, zmianą klimatu, zaburzeniami hormonalnymi. Wpływ mogą mieć również leki (np. antybiotyki).
  3. Jeśli od 3-4 cykli krwawienia pojawiają się częściej niż co 21-23 dni, to znak, że  trzeba iść do ginekologa.
  4. Krótsze cykle częściej są bezowulacyjne, zwykle wiążą się bowiem ze skróceniem fazy dojrzewania pęcherzyka jajnikowego (czyli fazy folikularnej cyklu). Może być też tak, że do owulacji dochodzi, ale nie potem są problemy z zagnieżdżeniem zarodka związane ze skróceniem fazy ciałka żółtego (tj. fazy lutealnej).