POLECAMY

Słownik zdrowia

Sprawdź co oznaczają pojęcia medyczne. W encyklopedii zdrowia dowiesz się jakie są objawy chorób, infekcji, oraz jak się leczyć

Bulimia

Nazwa bulimia pochodzi od greckiego słowa bulimis, które oznacza chorobliwe objadanie się i psychiczną żarłoczność, a dokładnie „byczy głód”. Bulimii nie można jednak mylić z przejadaniem się, którego doświadczył niemal każdy z nas.

Osoba chora na bulimię jest uzależniona od objadania się i wywoływania wymiotów. Bulimik czuje ogromną potrzebę kontrolowania wagi swojego ciała, mimo że może być to niezdrowe dla jego organizmu. Niektórzy bulimicy czują, że są głodni, dlatego jedzą. Inni nie odczuwają głodu, a mimo to objadają się. Robią to tylko po to, żeby wywołać wymioty i znowu poczuć ulgę.

Przyczyną takich zachowań może być m.in. brak akceptacji siebie, odrzucenie przez rówieśników lub problemy rodzinne.

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne podaje, że bulimia dotyka od czterech do sześciu razy więcej osób niż anoreksja. Większość chorych na bulimię to kobiety.

Bulimia nie jest powszechnie uznawana za uzależnienie, ale w pewnym sensie nim jest. Bulimicy są bowiem uzależnieni od objadania się i zdają sobie sprawę z tego, że szkodzą swojemu zdrowiu.