Anoreksja

Anoreksja nazywana jest inaczej jadłowstrętem psychicznym. Nazwa anoreksja pochodzi z języka greckiego: an – brak, orexis – apetyt. Wyróżniamy dwa rodzaje anoreksji: bulimiczny oraz restrykcyjny.

Anoreksja jest uzależnieniem od niejedzenia. Osoba dotknięta tą chorobą panicznie boi się otyłości, dlatego stara się prawie nic nie jeść. Jej idealny obraz siebie przypomina nasze wyobrażenie o ofiarach obozów zagłady. Obsesyjne kontrolowanie posiłków i maksymalne ograniczenie ich spożywania powoduje stopniowe wyniszczanie organizmu. Bardzo często zmiany, które wywoła anoreksja, są nieodwracalne. W wielu wypadkach nieleczona anoreksja prowadzi do śmierci.

Anorektycy, nawet jeśli mają dużą niedowagę, nie dostrzegają tego. Widzą w lustrze inny obraz własnego ciała niż jest w rzeczywistości i dlatego odchudzają się nawet wtedy, gdy ich organizm jest słaby.

Najczęściej anoreksja rozpoczyna się przed 25. rokiem życia. Jej przyczyną może być m.in. utrata wiary w siebie, niska samoocena, niezadowolenie ze swojego wyglądu lub strach przed dorosłością.