Zespół kanału nadgarstka a Diphrpvos+Lignocaina

napisał/a: ~Anonymous 2010-09-19 12:07
Witam i proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Żonę od jakiegoś czasu bolał nadgarstek. Ostatnio ból był tak dokuczliwy że poszła do ortopedy.
Ten po zbadaniu jej, bez żadnych dodatkowych badań (RT,TK czy MR) powiedział,że u kobiet ta dolegliwość często występuje. Nie pytając o to na co ponadto choruje i jakie leki przyjmuje zrobił jej w dłoń (nadgarstek) zastrzyk z Diphrovosu+Lignocaina 2%. Po drodze trafił gdzieś w naczynie bo "siknęła krew". Po uciśnięciu i obandażowaniu krwawienie ustąpiło, choć ręka do połowy posiniała i do dziś to nie ustąpiło, choć minęło już kilka dni.
Ręka boli jak bolała a na domiar wszystkiego żona czuje się fatalnie. Nagle zaczęło jej skakać ciśnienie,które mimo leków na nadciśnienie rośnie szybko szczególnie na wieczór dochodząc nawet do 196/105.
Żona "na co dzień" przyjmuje 1/2 Metocardu ZK 47,5mg, Atorvasterol 10mg, Protevasc SR ,Polocard 75mg przepisane przez kardiologa.
Po wystąpieniu w/w objawów łącznie z podnieceniem i złym samopoczuciem oraz bólem głowy lekarz rodzinny stwierdził, że może to być spowodowane alergią na któryś ze składników zastrzyku i dał wapno oraz Zyrtec.
Niestety to nie pomogło.
Musieliśmy przerwać rozpoczętą podróż i wrócić do domu.
Niestety w sobotę 18.bm rano ciśnienie było bardzo wysokie w zw. z czym żona udała się do dyżurującego w przychodni lekarza. Ten przepisał Stopress 4mg, Diuresin SR, Aspargin oraz zalecił zwiększenie dawki Metocardu ZK do 1/2 rano + 1/2 wieczorem.
To odrobinę obniżyło cienienie ale jest ono jeszcze wysokie i dochodzi nawet do 180/96mm.
Ciśnienie obniża się dość szybko tylko kiedy żona weźmie choć ćwiartkę Effox long 50, który ja przyjmuję i tym na razie się ratuje.
Co w te sytuacji żona ma robić i czy to jest nadciśnienie złośliwe wywołane czy wyzwolone tymże zastrzykiem?
Co należy zrobić z tymi objawami oraz jak l czym leczyć nadgarstek?
Ponieważ sprawa jet pilna bardzo proszę o szybą odpowiedź do której mam nadzieję oprócz eksperta ortopedy dołączy swoją i kardiolog o co bardzo proszę.
napisał/a: ulna 2010-09-19 17:42
Diprophos bardzo rzadko powoduje podwyższone ciśnienie, lidokaina także, jednak nie można wykluczyć, że właśnie te leki spowodowały wzrost ciśnienia. W przypadku Zespołu cieśni nadgarstka najskuteczniejszym leczeniem jest leczenie operacyjne, jeśli pacjentka z jakiego powodu nie chce się poddać zabiegowi można również spróbować włożyć rękę w szynę w celu jej odciążenia, jednak tu ulga będzie prawdopodobnie krótkotrwała
napisał/a: ~Anonymous 2010-09-19 18:07
Dzięki za odpowiedź, jednak czym tłumaczyć fakt że ciśnienie gwałtownie wzrosło i zaczęło skakać właśnie natychmiast po zastosowaniu tego zastrzyku, co przed tym nie miało miejsca.
Wygląda to tak jakby nagle wystąpiło nadciśnienie złośliwe.
Czy któryś z zastosowanych do iniekcji leków mógł przyczynić się do tego?
Lekarz ortopeda nie proponował leczenia operacyjnego.
Czy można zastosować inne skuteczne metody leczenia tej dolegliwości?
napisał/a: ulna 2010-09-19 18:35
Osobiście nie podejrzewałabym mimo wszystko tych leków o spowodowanie nadciśnienia złośliwego, a samo nadciśnienie bardziej prawdopodobne jest aby spowodował Diprophos. Kiedy miała miejsce w ogóle iniekcja (w piątek tj. 17.09 ??). Jedynym sposobem zachowawczego leczenia tej przypadłości jest założenie szyny gipsowej i zaprzestanie wykonywania czynności które wywołują ból, można również spróbować fizykoterapii, która będzie miała głównie działanie przeciwbólowe innych metod już niestety nie ma. Dopiero skutecznym można nazwać leczenie inwazyjne.
napisał/a: ~Anonymous 2010-09-20 10:24
Dzięki za odpowiedź.
Rozwiało to przynajmniej częściowo obawy że Diprophos mógł spowodować nadciśnienie złośliwe.
Jeśli zaś chodzi o efekty czy skutki uboczne zastosowanej iniekcji która miała miejsce w poniedziałek 13.09 o godz 17:00 to najpierw wystąpiło bardzo złe samopoczucie i silny niepokój. jednak te objawy były wymieniane w "skutkach ubocznych" wywoływanych przez diprophos oraz przez wielu piszących swe posty pacjentów. Niestety do tych objawów dołączyło wysokie ciśnienie które obniża się jedynie po przyjęciu Effox Longu.Inne lei były mało skuteczne. Jednak po obniżeniu cienienia występował silny ból głowy.
Najwyższe ciśnienie miało miejsce w piątek wieczorem i w sobotę.
Wczoraj i dzisiaj dało się zauważyć niewielką jeszcze ale tendencję spadkową, która jeśli się utrzyma to ustąpi przynajmniej ten problem.
Co do ręki, to są pierwsze przejawy ustępowania zasinienia i krwiaka. Ból który miał miejsce przed iniekcją trochę się zmniejszył jednak jest miejsce powyżej przegubu około 1/2 cm powyżej miejsca wkłucia którego dotknięcie powoduje promieniowanie "prądu" czy "mrówek" do kciuka i palca wskazującego
Po tym wszystkim żona jak mówi już nie zgodzi się na żadną iniekcję. Natomiast jak dotychczas nikt nie proponował jej zabiegu przecięcia poprzecznego więzadła na które prędzej by się zgodziła.
Jeśli jedna można osiagnąć poprawę metodami nie inwazyjnymi takimi jak magnertonik, diodynamika.ultradźwięki masaże z zastosowaniem maści lub żelów typu Voltaren cz Traumon, czy odwiecznie stosowanymi ziołami to proszę o wskazówki do takiej terapii.
Chciałbym się tez dowiedzieć na ile skuteczne może być naświetlanie lampą Solux z czerwonym filtrem, który to zabieg można przeprowadzać w domu.
Za dotychczasowe opinię i porady dziękuję i pozdrawiam.
napisał/a: milka761 2010-09-20 12:12
a ja mam ptanie czy taki zbieg moze byc wykonany w znieczuleniu miejscowym czy musi byc narkoza?
napisał/a: ulna 2010-09-22 14:03
Jeśli miałoby to być leczenie zachowawcze: należałoby włożyć w pierwszej kolejności staw w szynę, następnie starać się go nie obciążać i rozpocząć fizykoterapię (np jonoforeza, terapuls, laser, krioterapia itp) poprawa będzie głównie polegała na zmniejszeniu bólu, jednak sama choroba będzie postępować powoli nadal

Ja nigdy nie jestem za namawianiem na zabiegi jednak wydaję się że to jest w tym momencie najlepsze rozwiązanie które przyniesie trwały skutek. Przy tego typu zabiegach nie stosuje się już pełnego znieczulenia, a stosuje się znieczulenie przewodowe


Jak wygląda problem nadciśnienia ustąpiło ??
napisał/a: ~Anonymous 2010-09-22 14:51
Dzięki za zainteresowanie.
Nadciśnienie w znacznym stopniu ustąpiło, choć jest jeszcze wyższe niż przed iniekcją i teraz zawsze jest wyższe wieczorem, co poprzednio nie miało miejsca.
Może za kilka dni jeszcze spadnie. Obecnie waha się w granicach 130/79r - 148/96w.
Poprzednio wynosiło około 115/68.
Niestety ortopeda przebywa teraz na urlopie i następna wizyta będzie możliwa dopiero we wrześniu.
Napiszę jakie leczenie zaproponuję.
Co do leczenia przewodowego chyba inaczej zwanego kanałowym, to żona bardzo boi się iniekcji "do kręgosłupa". Leżała kiedyś na neurologii i widziała pacjentkę po pobieraniu płynu mózgowo-rdzeniowego u której wystąpił zespół po punkcyjny i teraz ma związane z tym obawy, które trudno jest rozproszyć.Nie widzi różnicy między punkcją i spadkiem ciśnienia płynu m-r a iniekcją dokanałową. Choć chyba i tu mogą zdarzyć się przykre powikłania?
Jednak jeśli nie będzie innego wyjścia to myślę że zgodzi się na zabieg.
Wcześniej jednak będzie próbowała nieinwazyjne metody leczenia.
Pozdrawiam.
napisał/a: ulna 2010-09-23 19:29
To chociaż ciśnieni zostało w miarę opanowane.

Powikłania mogą wystąpić zawsze nawet przy nieprawidłowym zdezynfekowaniu płytkiej rany... a zespół popunkcyjny wynika najczęściej z niestosowania się pacjenta do zaleceń, a nie z przyczyn innych. Życzę powodzenie w dalszym leczeniu.

Pozdrawiam
napisał/a: ~Anonymous 2010-09-24 10:15
Dziękuję za życzenia.
Z ciśnieniem jest już w porządku. Dodatkowe leki zostały już odstawione.
Jeśli w leczeniu żony nastąpią jakieś istotne zmiany czy dłuższa remisja napiszę aby i inni chorzy coś na ten temat wiedzieli.
Jeśli zastosowane leczenie nie przyniesie zadowalających efektów również napiszę.
Załączam ciepłe pozdrowienia.