zęby u noworodka

buka_
napisał/a: buka_ 2010-08-12 21:05
Słyszałam, że dziecko może urodzić się z już wyrżniętymi zębami. Często się to zdarza? Czy świadczy to o jakichś poważnych zaburzeniach?
napisał/a: ~lekarz Marta Szaniawska 2010-08-12 22:56
Witam

Około jedno na 2000 dzieci rodzi się z co najmniej jednym zębem mlecznym. Najczęściej jest to dolny siekacz. Nie jest to żadna patologia, raczej jest to uwarunkowanie rodzinne. Jest to po prostu efekt przedwczesnego ząbkowania. Zęby te najczęściej są luźno osadzone, dlatego część dentystów postuluje ich usuwanie, aby dziecko się nie zadławiło, jednak w tej sprawie nie ma jednolitego stanowiska. Innym argumentem za usuwaniem tych zębów, jest podgryzanie przez noworodka mamy w czasie karmienia. Czasami ząbki takie same wypadają. Nie mają one żadnego związku z przyszłymi mleczakami. Czy takie przedwczesne ząbkowanie zdarzało się u Pani w rodzinie?
dr-anna-wilczynska
napisał/a: dr-anna-wilczynska 2010-08-13 21:52
Dzień dobry!
Chyba te statystyki są mocno zawyżone. Widziałam już znacznieee więcej porodów niż 2000 i nie widziałam, żeby dziecko urodziło się z ząbkiem.
Czy znacie taki przypadek?
napisał/a: ~ona 2012-06-11 13:58
Tak znam taki przypadek.Moja córka ma miesiąc i urodziła się z dwoma zębami na dole.Dentysta stwierdził ze one same wypadną i dziecko je połknie a potem wydali.Sama nie wiem co z tym faktem robić, gdyż boje sie ze dziecko może się zadławić;Czy ktoś ma podobny problem?