zaćma pourazowa

napisał/a: ~Jacob 2010-08-31 15:35
Mój brat dawno temu miał uraz oka. Sprawa była dość poważna, ale jakoś wyszedł z tego bez szwanku. Ostatnio okulista podejrzewa u niego zaćmę pourazową. Czy to bardzo groźne???
lekarz-lukasz-dubielecki
napisał/a: lekarz-lukasz-dubielecki 2010-08-31 17:16
Niestety soczewka ludzkiego oka ma tendencje do mętnienia jeśli ulegnie urazowi. Takie zmętnienie jest nieodwracalne, jednakże nie musi dotyczyć całej soczewki. Jeśli proces się zatrzyma to Pana brat będzie mógł widzieć. Jeśli zmętnieje cała lub centralna część soczewki konieczne będzie wszczepienie nowej. Wszczepienie soczewki w celu leczenia jaskry jest zabiegiem rutynowym a ryzyko powikłań jest znikome.
napisał/a: to_ja1 2010-09-01 17:04
Moja ciotka miała operację wymiany soczewki z powodu zaćmy. Wprawdzie nie pourazowej... Tak czy inaczej zabieg jest krótki, raczej niebolesny a efekty zadowalające:)
napisał/a: alkowa23 2017-09-20 15:06
jeżeli jest to zaćma pourazowa to jak każda zaćma , nie stoi w miejscu leczy postępuje dalej . Niesttey leków na zaćmę farmakologicznych nie ma . Więc to co zostaje jedynie to po prostu zabieg . Ogólnie w ramach NFZ troche dość dlugo sie n taki zabieg czeka bo nawet od roku do 3 lat . Ale jest szansa na wyjazd z optegrą do lexum w ostravie . I tutaj jest mozliwosć zoperowania zabiegu za 0 zł bez czekania w kolejce . Do tego dostaje się tez bon na kwotę 50 zł . Moja mama jest jużpo badaniach kwalifikacyjnych i właśnie czekamy na wyjaz , który mamy za tydzień .