Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny

napisał/a: michal8134 2010-12-19 13:21
Witam, mam pytanie donośnie 2 powyższych badań. Czy badanie tomografem komputerowym jest na tyle dokładne żeby wykryć guza przysadki, czy lepiej zrobić rezonans magnetyczny? Czy na badanie tomografem komputerowym na ubezpieczenie tez trzeba czekać miesiącami jak w przypadku RM?Czy rezonans magnetyczny prywatnie robią od ręki tzn w przeciągu paru dni? Jeszcze chciałbym się zapytać, czy w moim przypadku, mając poziom prolaktyny 25 ng/ml(norma dla mężczyzn do 15 ng/ml) mogę mieć makrogruczolaka, czy tez zawsze poziom prolaktyny wiąże się z wielkością guza, bo czytałem, że makrogruczolaki zazwyczaj występują przy steżeniu prolaktyny powyżej 100 czy 200 ng/ml (o ile dobrze pamiętam),a więc w takim wypadku wskazywałoby ze mogę mieć jedynie mikrogruczolaka przy moim poziomie. Pytam o to bo co jakiś czas boli mnie głowa mniej więcej na skroniach, czuje jakby ucisk. Od dawna pamietam, że miałem problemy z koncentracją, ale sprawa zaintersowałem się niecały rok temu gdy nastapił całkowity zanik erekcji i libido. Zastanawiam się także, czy możliwe jest to, że pod wpływem dużego wysiłku fizycznego (intensywne treningi na siłowni od kwietnia 2009 do grudnia 2009, a więc do chwili zaniku erekcji) powstał gruczolak przysadki, bądź też się uaktywnił i powiększył. Kilka razy podczas treningów zdarzyło mi się osłabienie, często tez czułem pulsowanie żył w głowie nawet bez treningu. Endokrynolog zapisał mi bromergon i prolaktyna spadła nawet poniżej normy,ale po odstawieniu powróciła do tego samego poziomu. Niedawno zbadałem hormon lh - 1,54 mIU/ml(norma1.1-7) i fsh- 3,01 mIU/ml(1,7-7) co też wykazywałoby na kłopoty z przysadką, chociaż żaden lekarz u których byłem nie widzi problemu. Prosiłbym o odpowiedź chociaż na pierwsze pytania dotyczące badań i z góry dzięki.
napisał/a: eleni32 2010-12-22 08:14
Tomografia komputerowa jest tańsza ale mniej dokładna i narażamy się na promieniowanie.
Rezonans magnetyczny jest droższy dokładniejszy i nie narażamy się na promieniowanie.
Większe szanse na wykrycie mikroguczolaka daje rezoznans magnetyczny ale musi być to dobry sprzęt 1,5 tesli albo więcej.
W Polsce najlepsze to 3 tesle a na świecie 7 tesli.
Na badanie czeka się kilka tygodni i trzeba najczęściej mieć skierowanie od lekarza.
Oczywiście gruczolak może być ale na badaniu nie będzie widoczny. Każde badanie jest obarczone błędem.
Jak prolaktyna się zmniejsza po tabletkach to raczej nie ma sensu robić tego badania tylko żażywać te tabletki
w przypadku gruczolaków prolaktynowych o ile istnieją najpierw stosuje się leczenie farmakologiczne.
napisał/a: michal8134 2010-12-22 08:49
Tylko się właśnie zastanawiam nad taką opcją, że może mam mikrogruczolaka przysadki, bądź prolaktyna jest podwyższona z innych powodów, a oprócz tego mam makrogruczolaka, gdyż od kiedy pamiętam mam problemy z koncentracją, głowa mnie boli na skroniach, a pod wpływem dużego wysiłku fizycznego może się uaktywnił i objawia się jeszcze w impotencji. Lh jest niewiele ponad normę, fsh też niskie więc to też przemawia, że coś jest nie tak z przysadką. A mam jeszcze pytanie czy rezonans głowy pokaże guza przysadki bądź problemy z podwzgórzem, czy należy jednak zrobić rezonans samej przysadki?
napisał/a: eleni32 2010-12-22 09:35
Też miałam takie dylematy (mam prolaktynę 25 przy normie do 17). Jak się pan denerwuje to można to badanie zrobić.
Po konsultacji odnoście celowości badania z lekarzem.
Wydaje mi się, że aby ocenić stan podwzgórza trzeba sobie zrobić rezonans mózgu całego (odrębne badanie niż przysadka), aczkolwiek wiem że podczas badania przysadki jeżeli jest coś nie w porządku z innymi częsciami wnętrza czaszki to lekarz o tym w opisie informuje. Z perspektywy czasu jak o tym myślę to bym sobie tego badania nie robiła (straszne koszty i były małe podstawy aby je przeprowadzać), poza tym ważny jest dobór urządzenia najlepsze są 3 teslowe aparaty (Otwock, Gliwice, Kajetany, Olsztyn).
I tez chcę dodać że problemy typu mikrogruczolak to podobno rzadkość.
napisał/a: michal8134 2010-12-22 11:51
Ja dostałem skierowanie na rezonans ale terminy zajęte na cały 2011 r., dlatego najprawdopodobniej w piątek udam się ponownie do neurologa aby wypisał mi skierowanie prywatne. We wcześniejszym skierowaniu napisał mi badanie głowy ze szczególnym uwzględnieniem przysadki, więc muszę się jeszcze dowiedzieć dokładnie jakie mam zrobić badanie. U mnie właśnie jest taka sytuacja, że testosteron mam niby w normie, okolo 5,5 ng/ml (norma 3-10,6) wolny tesosteron też w normie, ale jak na 22 letniego chłopaka to i tak słaby wynik. Lh jak i fsh niskie, niby norma co każdy lekarz powtarza, ale przecież inne są normy dla 70 a dla 20 latka. Poza tym od dawna miałem problemy z brakiem koncentracji, bólem głowy, także zawsze jest mi ciepło co wskazywałoby na przysadkę-podwzgórze. Po głowie ciągle mi chodzi, że mogę mieć makrogruczolaka który uciska przysadkę, chyba nawet bym chciał żeby tak było, bo od roku nie moge znaleźć przyczyny i jestem w punkcie wyjścia, a wolę nie liczyć pieniędzy które wydałem na badania i specjalistów, dla których i tak w większości przypadków problem tkwi w psychice i tym samym powinienem pogadać z seksuologiem. A jaka była u Pani przyczyna wysokiej prolaktyny?
napisał/a: eleni32 2010-12-26 09:39
Nie wiem czemu taka prolaktyna ale podobno jej stan zależy od szeregu czynników np zmęczenie stres itd...
A niektórzy mają ją podniesioną bo mają taką cechę osobniczą. Bardzo często podwyżona prolaktyna towarzyszy niedoczynności tarczycy. Ale ja akurat mam tarczycę ok.
Badanie przysadki i mózgu są całkowicie odrębnymi badaniami dlatego że stosuje się zupełnie inne kontrasty. Dlatego to badanie nie może być połączone. I polecam jakiś dobry rezonans, bo czasem to badanie na złym sprzęcie jest poprostu bezwartościowe a tak samo drogie.
napisał/a: michal8134 2011-01-07 20:34
Wynik rezonansu wyszedł następujący:
Przysadka niepowiększona o wym. 8x10x15 mm. Lejek bez przemieszczeń. Po podaniu kontrastu jednorodne wzmocnienie przysadki, bez zmian ogniskowych. W obrebie struktur mózgowia bez zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony.
Czy na podstawie wyniku tego badania można twierdzić, że z podwzgórzem jest wszystko ok?