Strach przed dzieckiem

napisał/a: ~Przyszła mama 2008-09-12 17:39
Kiedy nie byłam w ciąży bardzo chciałam mieć dziecko, teraz gdy jestem zaczynam się obawiać czy sobie poradzę. Obawy najczęściej nadchodzą wieczorem, kiedy po całym dniu kładę się spać lub gdy słucham znajomych, którzy mają dziecko, o tym jak się nie wysypiają i są zmęczeni. Czy te odczucia i strach przed dzieckiem mi przejdzie?
napisał/a: ~Bartłomiej Perczak, ekspert serwisu 2008-09-15 09:50
Witam serdecznie,

Strach związany z macierzyństwem nie jest niczym niezwykłym. Pierwsza ciąża i wychowanie dziecka to z pewnością duże wyzwanie. Wszystkie wątpliwości i niepokoje najprawdopodobniej rozwieją się najpóźniej o porodzie. Psychika matki jest ukształtowana w taki sposób, że jest w stanie znieść bardzo duży wysiłek, brak snu i wiele innych problemów, jeśli wiąże się to z dobrem jej dziecka. Macierzyństwo to także duże zmiany hormonalne w organizmie kobiety, wyzwalają one nadzwyczajne siły, które zmieniają jej dotychczasowy stosunek do wielu rzeczy i pozwalają pokonywać największe lęki. Proszę się wiec nie niepokoić nadmiernie, w kluczowych momentach nie będzie Pani sama, pomoże Pani sama natura, która sprawia, ze nawet niedoświadczone mamy znajdują w sobie wystarczająco dużo siły zarówno psychicznej jak i fizycznej, aby podołać wszystkim wyzwaniom. Warto się jednak zastanowić, czy jest to jedyne źródło strachu. Jeśli bowiem istnieją jakieś okoliczności, które obiektywnie zagrażają możliwościom radzenia sobie z macierzyństwem, oczywiście należy je jak najszybciej pokonać lub zwrócić się o pomoc do osób lub instytucji właściwych ze względu na charakter tych okoliczności. Jeśli zaś już wcześniej, niezależnie od ciąży była Pani osobą lękliwą, dostrzegającą w sobie problemy psychiczne, z całą pewnością trzeba się udać do psychiatry lub psychologa, żeby dokładnie określić istotę problemu i podjąć kroki zaradcze.
napisał/a: ~Basia 2008-09-24 01:10
Moja Droga, mam juz dwoje dzieci i miałam takie same obawy jak Ty i Ci GWARANTUJE, że obawy znikną jak urodzisz dziecko... Niczym sie nie przejmuj kobieta posiada instynkt macierzyński więc sobie na pewno poradzisz z dzieckiem. A bezsenne noce... za wczesnie o tym myślec moje dzieci spały jak susły a gdy budziły sie aby zjesc to i zaraz szły spać... Polecam spać dzieckiem wówczas nie ma bezsennych nocy...

A dla swego dziecka będziesz najcudowniejszą mamą na świcie...