Rosnące znamie-czerniak?

napisał/a: ~materia 2011-01-14 20:54
Na wewnętrznej stronie uda mam wypukłe znamie.Wyglada jak zle przymocowana narośl-pieprzyk.Przepraszam ale nie umiem inaczej tego wytlumaczyć.Dzis zauwazyłam ze dość mocno sie powiększyło a przy okazji troche boli-wciaz obciera sie podczas chodzenia.Nie ma koloru brazowego-jest koloru skóry.
Dodam jednak ze obawiam sie czerniaka złośliwego bo mój dziadek umarł na ten nowotwór.Czy moje obawy sa słuszne?Czy tak moze wygladac czerniak czy zawsze jest ciemny i płaski?Bardzo prosze o odpowiedz.
napisał/a: kendzior86 2011-01-16 16:13
Czerniak może przybierać różne formy, a jedną z cech wskazujących na ten nowotwór jest zmiana wcześniej płaskiego znamienia w wypukłą formę . W twoim przypadku nie ma co się zastanawiać, musisz iść do lekarza. Może być to lekarz pierwszego kontaktu, dermatolog lub onkolog. Oczywiście twoja zmiana nie musi być nowotworem ale chociażby to, że położona jest tak niewygodnie warto się jej pozbyć.
uchaty
napisał/a: uchaty 2011-01-19 07:47
A jak szybko Ci "urosla" ta zmiana?
napisał/a: ~gość 2011-02-09 08:34
Słyszałam, że wszystkie znamiona trzeba badań. Jak często i na czym polega takie badanie?
napisał/a: splawik 2011-02-10 22:43
Nie ma chyba jednej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę przy dużej ilości różnych znamion potrzebna jest częstsza kontrola. Niektórzy nawet zalecają robienie sobie zdjęć by lepiej móc porównać wielkość, czy granice znamienia. Generalnie jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w wyglądzie takiego znamienia warto udać się czy do lekarza pierwszego kontaktu czy też dermatologa, do którego nie potrzeba przecież skierowania. Badanie polega tylko na oglądaniu ewentualnie z użyciem lupy. Przy podejrzanych znamionach potrzebne może być ich wycięcie i dopiero badanie histopatologiczne może dać nam odpowiedź czy mamy do czynienia z czymś groźnym
eustachy1
napisał/a: eustachy1 2011-02-14 14:10
~gość napisal(a): Słyszałam, że wszystkie znamiona trzeba badań. Jak często i na czym polega takie badanie?


Wszystkie? Nie, dziewczyno, lekarze by nie wyrobili - sam mam 13 pieprzyków na samym przedramieniu - zwraca się uwagę głównie na to, co się zmienia...