refluks a

napisał/a: stefan'77 2010-10-17 10:09
Witam.
Zakładam ten post ponieważ czytałem wiele wątków odnośnie refluksu, ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie
Czy refluks może dawać objawy jak przy zawale?
Badania serca miałem robione (ekg, ekg wysiłkowe, holter ekg, holter ciśnieniowy, echo serca) i nic oprócz lekkiego nadciśnienia.
Kiedyś natomiast stwierdzono u mnie refluks na który przyjmowałem jakieś leki, ale kuracja się zakończyła więc po co pakować w siebie niepotrzebnie chemię.
Objawy jakie u mnie występują to m.in. gniecenie w okolicy mostka, gula w gardle, kwaśne odbijania (nieraz to aż boli).
Najgorzej jest jak się najem a później położę spać. Przeważnie po takim zagraniu budzę się z bólem w okolicy mostka i z walącym sercem. Ciekawostką jest to że jak mi się "odbije" to czuję krótkotrwałą aczkolwiek wyraźną ulgę.
napisał/a: Vega21 2010-10-18 21:17
Tak, reflux może dawać objawy jak przy zawale, ponieważ kwaśna treść żołądkowa zarzucana jest do przełyku, to podrażnia błonę śluzową przełyku, a to powoduje zgagę. Jak zgaga wygląda wszyscy wiedzą, a jeżeli nie, to jest to najczęściej właśnie piekący ból za mostkiem, taki jak przy zawale. Może przy zgadze ból ten tak bardzo nie promieniuje jak przy zawale i nie jest tak silny, ale podobny.