rak jelita grubego

napisał/a: karola122 2010-12-30 16:24
Mój tato 56l prawie nigdy nie chorujący,trafia do szpitala z silnym bólem brzucha i wymiotami.Lekarze w trybie nagłym operują.Niedrozność jelit z powodu licznych guzków w zagięciu okrężnicy i esicy.Krótko potem dowiadujemy się,że to rak umiejscowiony z ,,głównym ogniskiem,,po lewej stronie,pod żebrami,pod odszewną.Usunięto znaczną cześć jelita z okrężnicy,esicy,wykonano rozstrzeń żołądka,wycięto wiązadła wątrobowe(?) Z wyników histopat.. wynika ( nie mogę dokładnie przekazać,gdyż chwilowo ich nie posiadam )-nowotwór złośliwy z licznymi przerzutami do j. cienkiego,dwunastnicy,wątroby,ogniska zapalne w otrzewnej.W rtg. wykryto plamę płasko-nabłonkową o średnicy 11mm na lewym płucu- czy to może być już przerzut? Lekarze mówią o naciekach międzykomórkowych!!-co to takiego? Tato w tej chwili czuje się dość dobrze lecz czasem wymiotuje.Wiem,że teraz do lekarza onkologa a to za kilka dni.Powiedzcie,czy tatuś ma szanse na chemię,wiem że rak to choroba nieuleczalna.Jest jednak pytanie,którego nie potrafię zadać wprost: jak długo tatuś będzie z nami?!!!!!!!!!
napisał/a: Vieri 2010-12-31 10:16
Witam,

napisal(a):W rtg. wykryto plamę płasko-nabłonkową o średnicy 11mm na lewym płucu- czy to może być już przerzut?

Istnieje taka możliwość, biorąc pod uwagę, że proces nowotworowy jest wysokozaawansowany.
napisal(a):Powiedzcie,czy tatuś ma szanse na chemię,wiem że rak to choroba nieuleczalna.Jest jednak pytanie,którego nie potrafię zadać wprost: jak długo tatuś będzie z nami?!!!!!!!!!

Rak jest chorobą uleczalną. Natomiast powiedzmy sobie szczerze, w przypadku tak zaawansowanego nowotworu wyleczenia nie zdarzają się. Czy istnieje szansa na chemioterapię? Nie da się tego jednoznacznie określić. W nowotworach tak zaawansowanych (jest to CS IV - obecne przerzuty odległe), chemioterapia jest kompromisem między osiąganymi zyskami a skutkami ubocznymi. Nie jestem przekonany czy zyski osiągane w tym przypadku są wymiernie większe niż ryzyko i skutki uboczne. Natomiast jeśli chodzi o czas, jest to również pojęcie bardzo nieokreślone. Myślę, że będzie to niestety mniej niż rok ale dokładnego czasu nikt niestety nie poda, zbyt wiele czynników na niego wpływa.

Pozdrawiam
napisał/a: karola122 2011-01-01 17:42
Chciałabym tacie choć trochę pomóc,tyle schudł. Musi stosować dietę lekko strawną-z stąd pytanie: Czy zakupione w aptece ,,NUTRIDRINKI,,można tacie podawać???
napisał/a: Vieri 2011-01-01 21:48
Witam,

Naturalnie, Nutridrinki mogą wspomóc dostarczanie składników odżywczych w przypadku, gdy istnieje niemożność jedzenia zwykłych posiłków albo jako wspomaganie.

Pozdzrawiam