przetłumaczenie wyniku

napisał/a: emilka261 2010-12-06 14:29
To jest wynik biopsji tarczycy. "Krew. Pojedyńcze hemosyderynofagii" Co to znaczy?
napisał/a: montebianco 2010-12-07 19:08
emilka26 napisal(a):To jest wynik biopsji tarczycy. "Krew. Pojedyńcze hemosyderynofagii" Co to znaczy?



Hemosyderynofagi to komórki, które uprzątają wynaczynioną krew.

Taki wynik biopsji uważa się, niestety, za NIEDIAGNOSTYCZNY.
Do strzykawki w czasie badania dostała się tylko krew i uprzątające ją komórki, nie pobrano natomiast ani jednej komórki tarczycy, nie można więc na tej podstawie wnioskować o tym, czy zmiana patologiczna którą próbowano zbadać jest łagodna czy nie.
Nie jest to rzadki przypadek i nie musi oznaczać, że osoba wykonująca biopsję nie trafiła w zmianę. Zdarza się to m.in. w przypadku zmian występujących w postaci jam (torbieli lub pseudotorbieli) - igłą wbitą w środek takiej jamy pobiera się wówczas znajdującą się w niej zawartość, ale nie pobiera się komórek z jej ściany (w tym przypadku najważniejszych dla diagnostyki).
napisał/a: emilka261 2010-12-08 08:58
Bo ja chyba też trochę źle napisałam. Bo to była biopsja torbieli przy tarczycy, przepraszam za pomyłkę. To wówczas wynik nie jest zły?
napisał/a: montebianco 2010-12-08 20:06
emilka26 napisal(a):Bo ja chyba też trochę źle napisałam. Bo to była biopsja torbieli przy tarczycy, przepraszam za pomyłkę. To wówczas wynik nie jest zły?




Wynik nadal nie jest diagnostyczny.
Torbiel to patologiczna jama, która może być wypełniona m.in. płynną treścią (w tym również krwią). Badając torbiel należy przede wszystkim ocenić jej ścianę, nie zawartość. W tym przypadku brakuje komórek ze ściany torbieli, a to, co znajdowało się w jej świetle (przy założeniu, że trafiono igłą w środek zmiany, a nie obok niej), nie pomaga w określeniu jej charakteru (takie torbiele są często zmianami łagodnymi, ale wynik badania nie jest wystarczającym dowodem na to).