Proszę o pzretłumaczenie bad. histopatologicznego

napisał/a: help11 2010-11-21 19:40
Bardzo proszę o przetłumaczenie bad. histopatologicznego guza;
MELANOMA MALIGNUM IRIDIS ET CORPORIS CILIARIS. WG CALLENDERA - TYP MIESZANY.
NAEVUS PIGMENTOSUS COMPOSITUS CARUNCULAE LACRIMALIS.

Bardzo dziękuję
napisał/a: montebianco 2010-12-04 22:44
help11 napisal(a):Bardzo proszę o przetłumaczenie bad. histopatologicznego guza;
MELANOMA MALIGNUM IRIDIS ET CORPORIS CILIARIS. WG CALLENDERA - TYP MIESZANY.
NAEVUS PIGMENTOSUS COMPOSITUS CARUNCULAE LACRIMALIS.

Bardzo dziękuję


MELANOMA MALIGNUM IRIDIS ET CORPORIS CILIARIS. - Czerniak tęczówki i ciałka rzęskowego. Czerniak jest nowotworem złośliwym (wprawdzie w polskiej nazwie nie dodaje się określenia "złośliwy" - odpowiednika łacińskiego "malignum" - ale nie istnieją postaci łagodne tego nowotworu, wszystkie czerniaki są złośliwe, różnią się tylko stopniem złośliwości).

WG CALLENDERA - TYP MIESZANY. - Informacja odnosi się do czerniaka ciałka rzęskowego. Klasyfikacja Callendera opiera się na ocenie rodzaju komórek, z których zbudowany jest czerniak (nabłonkowatych lub wrzecionowatych) i służy do określenia rokowania. Wyróżniamy w związku z tym trzy typy czerniaka:
1. Wrzecionowatokomórkowy - rokujący najlepiej.
2. Nabłonkowatokomórkowy - rokujący najgorzej.
3. Mieszany - zbudowany z obu typów komórek, o pośrednim rokowaniu.
Niestety, klasyfikacja Callendera, jest uważana, za niedoskonałe narzędzie do określania rokowania, ze względu na bardzo zmienną i nieprzewidywalną naturę czerniaka. Stosuje się ją (z uwzględnieniem tego zastrzeżenia) w odniesieniu do czerniaka ciałka rzęskowego, ale nie do oceny rokowania w czerniaku tęczówki (ponieważ tam skład komórkowy nowotworu nie koreluje w ogóle z rokowaniem).

NAEVUS PIGMENTOSUS COMPOSITUS CARUNCULAE LACRIMALIS. - Znamię barwnikowe złożone mięska łzowego.
Znamię barwnikowe nie jest nowotworem złośliwym. Potencjał złośliwy tego rodzaju znamion (czyli ryzyko ich przekształcenia się w nowotwory złośliwe - czerniaki) jest określany jako niski.
Określenie "znamię złożone" odnosi się tylko do typu budowy znamienia (istnieją znamiona brzeżne, podnabłonkowe i złożone - czyli łączące cechy obu wymienionych).