proszę o konsultacje- wynik rezonansu kręgosłupa

napisał/a: JOAŚKA 2010-10-31 17:50
MR lędżwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa
zwyrodnieniowa dehydratacja krążków międzykręgowych L4/L5 ORAZ L5/S1, drugi z wymienionych krążków jest nadto umiarkowanie obniżony.Krążek L4/L5 wykazuje drobną, podwięzadłową, pośrodkową, nieznacznie zbaczającą na prawo przepuklinę jądra miażdżystego, która w niewielkim stopniu uciska worka opony twardej. Krążek L5/S1 natomiast prezentuje miernie wyrażone wypuklenie pierścienia włóknistego. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe trzonów kręgowych L5 oraz S1 z pasmami obrzęku szpiku w częściach przykrążkowych. Drobne guzki Schmorla w trzonach piersiowego odcinka kręgosłupa. Stożek rdzenia kręgowego oraz włókna ogona końskiego są prawidłowe.

Dodam,że prawie codziennie towarzyszą mi bóle w dolnej częśći kręgosłupa, wystarczy że się trochę pozginam. jeszcze 2 lata temu, bóle nie były tak uporczliwe i ciężkie. Mam 33 lata, nie rodziłam, ale chciałabym jak najszybciej zajść w ciążę, tylko nie wiem czy i jak zniesie to mój kręgosłup.
Obecnie czekam na wizytę do neurochirurga. Mój ortopeda jest zdania, iż muszę iść na operację. Czy inaczej( fizjoterapia, ćwiczenia) można mi pomóc?
napisał/a: Ania_204 2010-10-31 19:38
Ja odradzam zabieg operacyjny. Neurochirurg bedzie proponował zabieg-proszę sie na razie nie zgadzać. Leczenie zachowawcze na początku. Po co ingerować?!
napisał/a: MichałZ 2010-10-31 20:00
Witam Panią,
czy mogłaby Pani umieścić wynik rezonansu w formie zdjęcia?

Czy ból promieniuje w nogi przez pośladki? tzw rwa kulszowa
Stosuje Pani jakieś leki przeciwbólowe?

Niestety ciąża może nasilić dolegliwości bólowe.
Jednak patrząc po opisie nie jest to zaawansowana zmiana zwyrodnieniowa w obrębie krążka międzykręgowego.
Jak powyżej Ania_204 napisała, postępowaniem w pierwszej kolejności powinno być leczenie zachowawcze. Rehabilitacja, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w celu łagodzenia dolegliwości bólowych, jak występują kurcze mięśni można zastosować lek rozluźniający np. mydocalm.
Ogólnie oszczędzać się, tj. nie dźwigać ciężkich rzeczy. Starać się nie przeciążać nad to.

Pozdrawiam i życzę zdrowia,
Michał.
napisał/a: Ania_204 2010-10-31 21:36
Co do ciąży, to bóle mogą się nasilić,ale mogą również minąć, ponieważ w ciąży organizm się trochę regeneruje. Ja zalecam ćwiczenia i zabiegi fizyklane,leki tylko doraźnie.

W razie pytań zapraszam.
napisał/a: JOAŚKA 2010-11-02 14:04
Witam!

Staram się nie brać żadnych środków przeciwbólowych, jedynie przeleżeć ból i mniej się ruszać. Lecz zdarzało się mi brać zastrzyki,przepisane przez lekarza rodzinnego, zanim otrzymałam wynik rezonansu. Ale po nich nie odczułam żadnej poprawy. Jeszcze jakieś dwa lata temu, bolały mnie pośladki i ból promieniował mi w uda. Teraz raczej ból ten jest o wiele ostrzejszy i utrzymuje się w krzyżu, spowodowany zbyt szybkim ruchem ciała, co zazwyczaj zwali mnie na kolana, i po prostu zatrzymuję sie wtedy bez ruchu na 30-60 sekund, aż przejdzie. Tak to wygląda. Wystarczy że pójdę na godzinkę np. pograbić liście na podwórku, a wieczorem już ciężko mi się poruszać z bólem.
Mam pytanie, czy przepuklina może się cofnąć ? np. po rehabilitacji, czy to jest raczej nie możliwe. Do ortopedy poszłam z wynikami rezonansu na prywatną wizytę, gdyż na kasę niestety w tym roku nie ma szans. Pan ortopeda skierował mnie do neurochirurga, ale to też prywatnie, bowiem jak stwierdził nie dałam mu wyboru skierować mnie na kasę chorych, przychodząc do niego prywatnie. Chciałam się dowiedzieć, czy na prywatnej wizycie u neurochirurga, która mnie jak wiemy czeka, mogę otrzymać skierowanie do szpitala na ewent. operacje ale oczywiście na kasę chorych? Sporo jest na ten temat opinii na forum, ale są jednak niejednoznaczne. Nie stać mnie na prywatny zabieg w szpitalu.
Dodam, iż od 3 lat mam leukopenię, nie miałam biopsji szpiku, gdyż Pani hematolog nie widzi podstaw. Podejrzewa raczej chorobę autoimmunologiczną( toczeń), którą reumatolog do końca nie jest pewny, ale jej nie wyklucza.
Dziękuję i Pozdrawiam
napisał/a: Ania_204 2010-11-02 17:12
Zabieg odbywa się na kasę chorych. Wizyta prywatna nie koliduje z zabiegiem na nfz.
Co do ćwiczeń-to są wstanie pomóc na kręgosłup. Proszę pamiętać-operacja to ostateczność.