Pomoc osobie skrzywdzonej przez porwanie

napisał/a: agata198711 2010-11-11 23:32
Jak w temacie: Mam w swoim otoczeniu osobę skrzywdzoną przez porwanie (była porwana i przez kilka tygodni przetrzymywana dopóki policji nie udało się jej odbić) i nie za bardzo wiem jak jej pomóc na słowa "Porozmawiaj z psychologiem/psychiatrą" reaguje źle i nerwowo. Co właściwie tu zrobić? Spróbować podnieść jej wartość jako człowieka? Jeśli tak to w jaki sposób? Bo na mówienie, że jest mądra itp. - reaguje agresją. Radziłem jej branie leków uspokajających i owszem brała parę razy ale potem odstawiła, ale wiem że to nie rozwiązałoby problemu. Szukałem też tego w google ale niezbyt wiele znalazłem dlatego pytam tu - jeśli niewłaściwy dział/forum to przepraszam.
napisał/a: k23 2010-11-11 23:40
tutaj nie mozna napisac regułki. Człowieka nie uruchomisz za pomoca przycisku. Kazdorazowo sprawdzaj jak reaguje na Twoje słowa i oceniaj czy pojawia sie emcoja, ktora chciałes wywołac. Jej przeszłosc trzeba przerobic, ale bez niej tego dokonac sie nie da
napisał/a: agata198711 2010-11-11 23:46
Na początku - dzięki za odpowiedź :)
No własnie - problem przerobienia przeszłości to największy kłopot: Na to reaguje najagresywniej: krzykami, wypominaniem, że nie chce o tym rozmawiać. Rozumiem to, ale jak wtedy przerobić tę przeszłość? Bez upływu czasu się chyba nie da. Co zrobić jak właśnie się nie pojawi ta emocja, którą u tej osoby (18letnia dziewczyna) chciałem wywołać? Czekać? I nagradzać gdy pojawi się pożądana reakcja? Boi się też wychodzić z domu gdyż boi się, że znowu zostanie porwana.
napisał/a: k23 2010-11-12 11:35
Alden napisal(a):Na to reaguje najagresywniej: krzykami, wypominaniem, że nie chce o tym rozmawiać.


oczywiscie ze nie chce inie w ten sposob sie przerabia przeszłosc. Przypominanie o tym, to jak przezywanie na nowo. To jest praca na przekonaniach, ktore tam powstały, to jest praca na wycieciu tych fragmentów i poddaniu wwatpliwosc czy sie działy czy tez nie.

Alden napisal(a):Co zrobić jak właśnie się nie pojawi ta emocja, którą u tej osoby (18letnia dziewczyna) chciałem wywołać?


przechodzisz do kolejnej. powiedzmy taki ciag:

stres(strach)frustracjamotywacjaulgaradość

na co te emocje pozwola? stres czy strach spowoduja uczucia takie jak wtedy, gdy zmienisz emocje na zdenerwowanie, wkurzenie zniknie bezilnosc i wtedy mozesz zaczynac budowac motywowanie do zostawienia przeszłosci za soba po czym wskazujesz na to jak ulzy po czym przejsc do emocji radosci. Ale zeby to zbudowac to trzeba sie juz troche w to bawic... Jako ułatwienie niech sobiew wyobrazi ze grała wtedy w filmie, czego sie pozytywnego nauczyła z tamtego doswiadczenia. Dlaczego i po co mogłaby chciec to zostawic za soba? tego typu rzeczy. Nie draz wspomnien, przerabiaj je jedynie na przekonaniach. Skoro ja porwali to mogła wyciagnac wniosek ze nie jest silna, ze moze byc słaba itd. Bierzesz wniosek i lecisz tym formularzem:

http://commed.pl/jesli-szukasz-pomocy-dla-siebie-lub-kogos-zajrzyj-tutaj-vt39975.html

i tak cały proces. Moim zdaniem to jest sprawa do coachingu indywidualnego i ona potrzebuje sie zglosic do osoby, która jej to pozmienia.
napisał/a: agata198711 2010-11-12 12:04
Schemat który podałeś fajny - na pewno okaże się pomocny. Wielkie dzięki :) Teraz naszła mnie tylko taka myśl, żeby np. spróbować zrobić coś z nią by pożyła normalnie np. chociażby pograć w jakieś gry, porysować czy robić coś co lubi, ale nie wiem czy będzie to skuteczne...
napisał/a: k23 2010-11-12 14:10
Badz elastyczny. Jesli jedno nie podziała, zrob inaczej:) cały czas obserwuj reakcje i sama Ci bedize podpowiadac co jest jej potrzebne. tyle moge pomoc przez forum.
napisał/a: agata198711 2010-11-12 15:33
Dla mnie i tak to dużo znaczy ;) Dzięki. Niech na razie spróbuje pożyć jak dawniej i zapewne wraz z upływem czasu emocje same opadną...bez pomocy psychologa raczej i tak się nie obędzie. I tak zauważyłem poprawę bo na propozycje obejrzenia serialu w TV zareagowała obojętnie ale gdy już go oglądać zaczęła to się zaciekawiła:) nie było oznak agresji na tę propozycje (a do tej pory na wszystko reagowała agresją) więc "obojętnie" można uznać za dobry znak
napisał/a: k23 2010-11-12 16:30
jesli chodzi o psychologów to nic na siłe. Sam jestem studentem tegóż przedmiotu i wiem jak niektorzy lubia wrzucac krzywe przekonania i kaza wspominac przeszłosc. sprawdz pw