polprazol jako oslona?

napisał/a: afro666 2010-09-13 15:29
witam1moja lekarka przepisla mi dzisiaj polprazol jako lek oslonowy na ketonal.hmm czytajac ulotke zastanawiam sie czy jej sie czasem nie pomylilo?
napisał/a: ellena 2010-09-13 15:51
Nie, na pewno jej się nie pomyliło, Polprazol stosuje się jako lek osłonowy, takie samo działanie ma też Controloc. Leki te stosuje się przy leczeniu dolegliwości żąłodkowych, takich jak refluks przełykowo-żołądkowy, wrzody żołądka, ale spełniają one również funkcje osłonowe przy leczeniu antybiotykami.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-09-15 13:19
Ale Ketonal nie jest antybiotykiem tak uzupełniając Twoją wypowiedź. Nie wiemy w jakim celu, jaka dawka i jak długo masz brać Ketonal więc trudno doradzić czy polprazol był przepisany prawidłowo.
napisał/a: ellena 2010-09-15 14:36
Tak Ketonal nie jest antybiotykiem, ale jest silnym lekiem przeciwbólowym, podczas jego stosowania mogą wystąpić problemy żołądkowe, takie jak nudności, bóle brzucha, wzdęcia, więc myślę że Polprazol jest tu jak najbardziej na miejscu, bez względu na okres leczenia.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-09-15 15:04
ellena napisal(a):Tak Ketonal nie jest antybiotykiem, ale jest silnym lekiem przeciwbólowym, podczas jego stosowania mogą wystąpić problemy żołądkowe, takie jak nudności, bóle brzucha, wzdęcia, więc myślę że Polprazol jest tu jak najbardziej na miejscu, bez względu na okres leczenia.


Dobrze ja nie napisałem że nie jest wskazany tylko że nie jest antybiotykiem, bo z Twojej wypowiedzi można tak wnioskować.
napisał/a: ellena 2010-09-15 15:11
Ok, przepraszam, że zbyt uogólniłam moją wypowiedź nie nadmieniając że Ketonal nie jest antybiotykiem, ja o tym wiem ale nie wszyscy muszą to wiedzieć.
napisał/a: delinka79 2010-09-15 17:38
ketonal to lek z takiej grupy ktora moze podrazniac sluzowke zoladka stad oslona , lek ten brany dluzej moze powodowac powstawanie nadzerek blony sluzowej zoladka i dwunastnicy a nawet wrzodow ale to przy przewlekłym stosowaniu
napisał/a: aleksia4 2010-11-03 15:47
Słuchajcie,moze mi ktoś to wytłumaczyć kiedy trzeba brac coś osłonowego na jelita a kiedy na żoładek ?
Bo rozumiem ,ze np. przy antybiotykoterapii musimy chronic jelita,a przy lekach przeciwzapalnych żołądek ?
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-04 07:52
Jeżeli leków przeciwzapalnych nie bieżesz w mega dużych ilościach i przez mega długi okres i nie są one mega silne, to nie widzę konieczności stosowania czegokolwiek.
napisał/a: aleksia4 2010-11-06 18:55
Dziekuje za odpowiedz.Czasami przez cały tydzień biore ketonal dwa razy dziennie,tu ze wzgledu na silne bóle i glowy i pleców,dlatego tez sie zastanawiam czy nie zaczac brac przy nich probiotyku,bo cos sie dzieje z moimi jelitami.
napisał/a: falco 2010-11-06 22:08
Ketonal niestety ma spory potencjał jeśli chodzi o zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby wrzodowej i spodziewam się że może coś niedobrego zaczyna się dziać. Formalnie jeśli to jakieś pierwsze oznaki w/w choroby probiotyk raczej na pewno nie pomoże. Lekarze często przepisują do leków p/bólowych typu ketonal dodatkowo polprazol lub inny inhibitor pompy protonowej jako osłonę. Jednak podręczniki kwestionują łączne stosowanie tych leków i zalecają stosowanie leków typu polprazolu już po zakończonej terapii lekiem p/bólowym.
napisał/a: smed 2010-11-20 15:57
Jak słusznie djfafa zauważył, wszystko zależy od dawki leku i celu jego stosowania.
Z jednej strony stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych jest związane ze zwiększonym ryzykiem zapalenia błony śluzowej żołądka, ALE samo stosowanie ketonalu nie powoduje nadżerek i wrzodów. Dopiero, gdy dołączy się do tego na przykład nadkwaśność, stosowanie jednocześnie sterydów doustnie, stres, picie nadmiernej ilości kawy, itd...czyli dodatkowe czynniki uszkadzające błonę śluzową, wtedy powstaje owrzodzenie.

U ludzi, którzy nie stosują ketonalu mogą się rozwinąć wrzody...z innych przyczyn. Samo stosowanie ketonalu, tak jak powiedziałem powoduje tylko zapalenie przewlekłe błony śluzowej żołądka. I teraz pojawia się pytanie, co więc ze stosowaniem inhibitora pompy?

Stosowanie "osłony" nie jest pozbawione objawów ubocznych. Maksymalny czas, w jakim można stosować BEZPIECZNIE polprazol, to około 8 tygodni. Po tym czasie zwiększa się ryzyko rozwoju guzów żołądka, właśnie po terapii tym lekiem. Związane jest to z rozwojem bakterii w żołądku, które gdy nie są niszczone przez kwas solny (którego produkcja jest zatrzymana), powodują przemiany nitrozoamin, które są substancjami rakotwórczymi. Należy więc rozważyć, czy stosowanie polprazolu ma sens, gdy nie ma uszkodzeń błony śluzowej.

W chorobie wrzodowej i chorobie refluksowej przełyku są one jak najbardziej wskazane.

A co do choroby jelit, to przede wszystkim leczenie zależy od typu zaburzeń. Nie da się leczyć wszystkich chorób jelit za pomocą probiotyku.

pozdrawiam