Pięciolatek z obfitą śluzową wydzieliną

napisał/a: maksandmac 2010-10-06 09:44
Witam,
w poł. września syn przeszedł przeziębienie ,po okołu 10ciu dniach zaczęły się problemy z kaszlem ,dziecko dostało Summamed,ponieważ rok temu przy podobnych objawach miał bezobjawowe zap.płuc,poza tym mamy kontakt(rzadko,ale jednak) z dziadkami,którzy przewlekle chorują na chlamydię pn.
Zrobiliśmy bad . z krwi w kierunku chlamydii i mycoplasmy -wynik ujemny.Po antybiotyku(14dni) oprócz 2dniowego ropnego kataru żadnej poprawy.Wizyta u pediatry,alergologa i laryngologa-dziecko w dobrej formie oprócz spływającego śluzu ,który powoduje suchy kaszel ,coś w rodzaju kichnięcia..,czasami raz na godzinę ,czasami kilka pod rząd lub w ogóle przez pół dnia,w nocy cisza....
W ostatni piątek byliśmy w specjalistycznym centrum laryngologii(sugerowano nam 3migdał)-po bad.dr stwierdziła ,że u ujścia zatoki szczękowej jest b.obfita wydzielina oraz znaczego stopnia obrzęk błony śluzowej nosa najprawdopodobniej na skutek zap.zatok....
Synek dostał:
Eurespal na 3tyg 3xdz 10ml przez 10dni potem 2xdz10 przez 10
Flixonase1x1dz przez 3tyg
Sinupret 2xdz 1tab
Aeurius (zmiana z Zyrtecu)1x5ml
jeżeli nie będzie poprawy mamy zgłosić się ok.14pazdziernika żeby założyć sączek na 10min. w celu pobrania śluzu do posiewu...
Jak dotąd nie widzę żadnej poprawy,próbuję zakrapiać nosek Euphorbium ,robię inhalacje z Mucosolvanu ,ale po nim wydaje mi się ,że częściej kaszle (sucho)
Czy to możliwe ,że u tak małego dziecka może wystąpic dysfunkcja sluzówki ,o której na forum czytałam ?synek jest alergikiem ale w testach nic nie wyszło...
Czy rozsądnie byłoby wdrożyć Engystoł oraz krople Euphorbium w postaci doustnej?
może inne sugestie ?dziękuję.
napisał/a: maksandmac 2010-10-06 12:06
..mam mieszane uczucia co do Eurespalu i Flixonase podawanego podawanego przez 3tygodnie ...
napisał/a: Peter 2010-10-06 12:13
Akurat taki okres przyjmowania tych leków nie stanowi problemu. Ogólnie powiem, że postępowanie lekarzy jest ok.
napisał/a: maksandmac 2010-10-06 12:28
Dziękuję za odpowiedz:)
Czy oprócz kropli do nosa Euphorbium spróbować doustne ? może Engystol czy pozostać przy zestawie zaproponowanym przez laryngologa?
Synkowi dodatkowo na wzmocnienie od poczatku wrzęnia podaję Iskial ,Kinderbiovital w płynie i od 10 dni syrop z czarnego bzu(Sambucol).
Czy wspomagać kurację inhalacjami z Mucosolvanu lub Pulmicortu?
napisał/a: Peter 2010-10-06 12:46
Na razie pozostać przy lekach przepisanych przez lekarzy.
Co do inhalacji, to sugeruję pulmicort. Mucosolvan niepotrzebny, bo wydzielina jest obfita i dość rzadka, a nie gęsta. Tak przynajmniej wynika z opisu.
napisał/a: renata81 2010-10-08 18:04
Maksandmac, u mojego synka istnieje podobny problem, tyle tylko, że u nas trwa to od stycznia z dwumiesięczną przerwą podczas wakacji. Osłuchowo cały czas jest czysty, a wydzielina spływa nadal powodując łaskotanie, czego wynikiem jest nieustający kaszel. W przypadku mojego syna pulmicort, eurespal, aerius nie zadziałał. Syn miał robione testy na alergeny wziewne, ale nic nie wyszło. Będe bardzo wdzięczna za informacje z Twojej strony, bo może niektóre leki, które Ty zastosujesz pomogą u nas.
Ja jutro kupię sinupret, bo wcześniej o nim nie slyszalam.
napisał/a: maksandmac 2010-10-12 11:00
U nas lekka poprawa,kaszel ustępuje,do końca kuracji pozostało nam jeszcze 1,5tygodnia...
napisał/a: maksandmac 2010-10-20 13:37
Witam,
tydzień temu zrobiliśmy wymaz z ujścia dolnej zatoki szczękowej-nic nie wyhodowano.
Wydzielina w znacznym stopniu się zmniejszyła ,synek niewiele pokasłuje...,poprawa jest ale tak naprawdę nie wiemy z czym mieliśmy do czynienia..
Zastanawiam się czy test na przeciwciała cpn i myko mógł zawieść lub byc wykonany za wcześnie przed wzrostem przeciwciał?(robiliśmy w klasie IgG i IgG).Synek brał Summed przez 2tyg,czy w przypadku (tego nie wiemy)atypowej infekcji to nie za krótko?
napisał/a: maksandmac 2010-10-20 13:38
..w klasie IgG i IgA ...
napisał/a: Peter 2010-10-20 14:53
Summamed 2 tyg. to bardzo długo. Nie dziwi mnie, że posiew jest jałowy :). Tak naprawdę nie jest istotne, w czym był problem, ale że został rozwiązany. Chyba w końcu o to chodzi. Patogenów jest tyle, że szukanie konkretnego może zająć mnóstwo czasu, pieniędzy i niepotrzebnego stresu związanego z badaniami (w końcu to dziecko).
napisał/a: maksandmac 2010-10-20 15:08
Dziękuję za pomocną odpowiedz :)
Summamed oczywiście w dwóch rzutach -3dni i cztery dni przerwy.
napisał/a: Peter 2010-10-20 15:14
maksandmac napisal(a):Summamed oczywiście w dwóch rzutach -3dni i cztery dni przerwy.

A tak, to poprawnie i właściwie :)