Picie kontrolowane - czy jest możliwe?

napisał/a: ~Andrzej 2009-12-22 10:12
Witam

Z tego co się orientuję, w Polsce obowiązuje "jedynie słuszny" sposób leczenia problemów alkoholowych czyli całkowita abstynencja. Przeglądając anglojęzyczny internet zauważyłem, że w Europie zachodniej i USA istnieją również terapie nastawione na tzw. "picie kontrolowane" czy też "program redukcji szkód" przykładowo: http://www.acar.net.au/cdcp01.html . Są one alternatywą dla ludzi znajdujących się w początkach uzależnienia (np. faza ostrzegawcza alkoholizmu), którzy dość wcześnie zdali sobie sprawę ze swoich problemów alkoholowych i jeszcze nie zatracili się całkowicie w nałogu.

Czy w naszym kraju są ośrodki prowadzące takie terapie? Może ktoś uczestniczył w takim leczeniu w Polsce lub na Zachodzie? Jak ono wygląda i jaka jest jego skuteczność?
napisał/a: ~zbigg 2012-04-07 10:17
Skuteczność programu redukcji szkód wynosi ok.50%. Oznacza to że u połowy osób można osiągnąć zdecydowaną redukcję ilości wypijanego alkoholu.
Terapię taką prowadzą niektóre prywatne ośrodki. Państwowe programy lecznicze i Anonimowi Alkoholicy są nastawieni tylko na całkowitą abstynencję, zresztą ze skutecznością mocno ograniczoną.
napisał/a: piciekontrolowane.com 2017-08-19 11:57
Programy picia kontrolowanego sa skuteczna metoda pomocy osobom nadużywającym alkoholu. Z doświadczenia wiem, ze w życiu każdej osoby uzależnionej od alkoholu jest okres kiedy poszukuje skutecznych metod ograniczania picia. Metoda nauki picia kontrolowanego wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom, pozwala na zrobienie czegoś ze swoim życiem juz na wcześniejszym etapie rozwoju choroby. Tym samym chory moze zaczac cos robić ze swoim życiem. Jesli chce, moze sporobowac ograniczyć konsumpcje alkoholu, ale jesli stwierdzi ze mu sie to nie udaje moze zdecydować sie na abstynencje. Metoda ta nie wyklucza rownież uczestnictwa we wspólnocie AA. Są również ośrodki prowadzące terapię w tym nurcie np. piciekontrolowane.com
napisał/a: Maja88 2017-09-13 07:47
Alkoholizm to alkoholizm i albo chce się to zmienić, albo nie. Większość ludzi jednak nie chce zmian, choć alternatywa picia kontrolowanego wydaje się ciekawa, to nie sądzę by zdawało to egzamin.