Odmy opłucne.

napisał/a: scar 2010-11-05 19:29
Witam mam 18 lat i ponad rok temu zdiagnozowano u mnie pierwszą odmę. Nigdy nie przypuszczałbym że będę musiał przechodzić 4 takie odmy.Nigdy nie paliłem, nie chorowałem na nic oprócz zwykłego przeziębienia czy grypy. Każda z odm byłą samoistna, ból pojawiał się nagle tak jak np za pierwszym razem gdy zwyczajnie siedziałem przed komputerem Wszystko zaczęło się tuż przed wakacjami 2009. A teraz po kolei:

(wakacje 2009) Pierwsza odma: Odma opłucnowa obustronna - byłem leczony za pomocą drenaży.
(październik) Druga odma: odma opłucnowa lewostronna nawrotowa - byłem leczony dokładnie tą samą metodą co za pierwszym razem
(listopad) Trzecia odma: odma opłucnowa prawostronna nawrotowa - leczenie - thoracotomia ant. Dex. Sutura pulm. Za trzecim razem zdecydowałem się już na operację. Na operację pojechałem do lublina( mieszkam w Zamościu)
(Grudzień) - Rozedma pęcherzowa płuca lewego. Nawrotowa odma opłucnowa obustronna. - leczenie: torakotomia lewostronna, wycięcie pęcherzy rozedmowych z płata górnego lewego płuca. Pleurodeza.
W grudniu przed świętami wypisano mnie ze szpitala. Od momentu pierwszej odmy minął rok, jednak gdyby nie operacje w Lublinie to zapewne męczył bym się znowu z kolejną odmą.
A teraz przechodzę do sedna sprawy. Mam 180 cm wzrostu i tylko 52 kg.. a to przecież nie jest normalne. Dotąd ignorowałem moją wagę i to jak wyglądam ale chciałbym to w końcu zmienić. chciałbym żebyście pomogli mi znaleźć odpowiedni sposób, bardzo mi na tym zależy. Zastanawiam się czy będę mógł podnosić jakieś ciężary, dla zwiększenia masy czy coś w tym stylu. Przez ostatni rok szkolny nie ćwiczyłem wcale nie wfie. Od września zacząłem znowu ćwiczyć, głównie gram w siatkówkę gdyż boję się większego wysiłku. Czekam z niecierpliwością na jakieś rady.
napisał/a: ulna 2010-11-05 19:50
Możliwość aktywności należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który ma możliwość porównania badań. Myślę, że rower (normalna jazda) nie będzie tu przeszkodzą i inne mniejsze wysiłki aerobowe. Po za tym przy występującej rozedmie bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja oddechowa (w zasadzie największą) i należy ją podjąć jak najszybciej) Sama waga jest faktycznie dość niska i przede wszystkim należy zwiększyć kaloryczność posiłków.