Nieoczynność tarczycy

napisał/a: lukasz4410 2010-11-19 18:01
Witam.
Mam 25 lat, niedawno byłem u lekarza ogólnego, ponieważ od kilku miesięcy miałem różne dolegliwości (nadmierna potliwość, szybkie męczenie się przy wysiłku fizycznym, problemy ze snem i koncentracją, bardzo obniżone libido itp), dostałem skierowanie na badanie krwi (morfologia i TSH) i okazało się, że prawdopodobnie mam niedoczynność tarczycy. Piszę prawdopodobnie, bo z tego co czytałem przy zawyżonym TSH może występować też coś takiego jak ukryta nadczynność. Mój wynik TSH to 5,34.
Pani doktor nie dała mi natomiast skierowania na dodatkowe badania, ponieważ powiedziała, że ona nie może takich badań zlecić w ramach NFZ i dała mi skierowanie do endokrynologa. Czy to prawda, że lekarz ogólny nie może zlecić badania fT3, fT4, cholesterolu itp? Czy może to zależy od danej przychodni?
Wiadomo, że do endokrynologa czeka się parę miesięcy na wizytę, także zastanawiam się nad wizytą u prywatnego lekarza i tu mam kilka pytań, ponieważ nigdy nie leczyłem się prywatnie. Czy najpierw muszę umówić się na wizytę ogólną, powiedzieć co mi dolega i lekarz powie mi jakie badanie zrobić, czy mogę przyjść już do niego z gotowymi badaniami, które zrobię odpłatnie? Bo szczerze mówiąc nie uśmiecha mi się płacić 100 zł za wizytę tylko po to, żeby dowiedzieć się jakie badania mam zrobić :)
Druga sprawa - jakie badania powinienem zrobić? Czy ogólne hormony tarczycy też się robi, czy jedynie wolne formy tj fT3, fT4? Czytałem co nieco o tym i wiem, że się robi jeszcze USG tarczycy, anty-TPO i test TRH i moje pytanie brzmi czy zawsze się je robi czy to zależy od tego jak wyjdą wyniki hormonów?
Chciałbym zrobić gotowy zestaw badań żeby udać się do endokrynologa i od razu dostać receptę na tabletki, bo chciałbym jak najszybciej zacząć leczenie, ponieważ odbija się to na mojej sprawności fizycznej na siłowni, w życiu codziennym i dobija mnie psychicznie tak niski popęd seksualny.
napisał/a: Safona 2010-11-19 21:15
lukasz4410 napisal(a): Mój wynik TSH to 5,34.
Pani doktor nie dała mi natomiast skierowania na dodatkowe badania, ponieważ powiedziała, że ona nie może takich badań zlecić w ramach NFZ i dała mi skierowanie do endokrynologa. Czy to prawda, że lekarz ogólny nie może zlecić badania fT3, fT4, cholesterolu itp? Czy może to zależy od danej przychodni?

Ja miałam TSH powyżej 6 i endokrynolog stwierdziła, że mam niedoczynność. Moja lekarka ogólna też powiedziała, że nie może mi zlecić badania anty-TPO czy ft3, ft4, ale na TSH i cholesterol wypisała mi skierowanie.

lukasz4410 napisal(a):Wiadomo, że do endokrynologa czeka się parę miesięcy na wizytę, także zastanawiam się nad wizytą u prywatnego lekarza i tu mam kilka pytań, ponieważ nigdy nie leczyłem się prywatnie. Czy najpierw muszę umówić się na wizytę ogólną, powiedzieć co mi dolega i lekarz powie mi jakie badanie zrobić, czy mogę przyjść już do niego z gotowymi badaniami, które zrobię odpłatnie? Bo szczerze mówiąc nie uśmiecha mi się płacić 100 zł za wizytę tylko po to, żeby dowiedzieć się jakie badania mam zrobić :)

Przed pierwszą wizytą prywatną miałam zrobione tylko badania TSH oraz morfologię i z tym do niej poszłam. Endokrynolog to wystarczyło i wypisała mi Euthyrox. Oczywiście zbadała mnie też, zważyła, zadała dużo pytań o objawy itp. Jak się zapytałam o te ft3, ft4, to stwierdziła że bada się je, jak nie wiadomo co komuś dolega, a że ja miałam podwyższone TSH, to już wiadomo i innych nie muszę robić. :D Nie wiem, czy tak powinno być, nie jestem żadną specjalistką. Wymienione badania zrobiłam później sama prywatnie i zaniosłam jej na drugą wizytę. USG kazała mi zrobić po roku, żeby zobaczyć, jak tarczyca zareagowała na tabletki.
Powiedz endokrynolog, żeby dała Ci kartkę z opisem Twojej niedoczynności, żebyś potem mógł ją dać lekarzowi ogólnemu, bo wtedy będzie mógł wypisać Ci receptę, jak skończą Ci się tabletki. Nie będziesz przecież szedł w tej sprawie na kolejną wizytę do endokrynologa. Chociaż mi w jednej przychodni nie chcieli wypisać, skoro chodzę do endokrynologa prywatnie...

lukasz4410 napisal(a):Chciałbym zrobić gotowy zestaw badań żeby udać się do endokrynologa i od razu dostać receptę na tabletki, bo chciałbym jak najszybciej zacząć leczenie, ponieważ odbija się to na mojej sprawności fizycznej na siłowni, w życiu codziennym i dobija mnie psychicznie tak niski popęd seksualny.

Każdy reaguje inaczej na tabletki, ja przestałam być ciągle zmęczona po ok. 2 miesiącach, więc warto iść jak najszybciej. Pozdrawiam! ;)
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-19 21:55
Lekarz pierwszego kontaktu może zlecić wyłącznie TSH jeżeli chodzi o diagnostykę tarczycy, może zlecić też USG, cholesterol też.
Co do wizyty u lekarza 99% leczy na podsatwie samego TSH, ja uważam że zawsze warto zrobić Ft3 i Ft4 oraz Anty TPO i oczywiście USG ale to obecnie jest niemal w każdym gabinecie endo więc zapewne lekarz Ci zrobi.
napisał/a: lukasz4410 2010-11-20 17:10
Dzięki za odzew :) A czy wystawianie recepty na podstawie samego TSH nie jest nieodpowiedzialne ze strony lekarza? Nie chcę się wymądrzać, ale czytałem trochę o tarczycy i z tego co rozumiem powinno się zdiagnozować najpierw czy jest to na pewno niedoczynność, a jeśli tak, to czy jest to niedoczynność pierwotna czy wtórna.
Czy też może tak niewielka niedoczynność, którą ja mam jest zawsze wynikiem np nieprawidłowego odżywiania, trybu życia i tym podobnych czynników?
Czytałem o objawach niedoczynności i nadczynności tarczycy i część objawów, które u mnie występują pokrywa się z jedną dolegliwością, a część z drugą. Chociażby nadmierna potliwość.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-21 20:01
Wiesz nie będe oceniał postępowania lekarzy,
Co do związku niedoczynności z dietą, oczywiście jest takowy bo w większości przypadków powstaje ona z niedoboru jodu.
napisał/a: lukasz4410 2010-11-21 21:27
Właśnie to jest dla mnie poniekąd zagadka. Z tego co wyczytałem niedoczynność może być spowodowana zarówno niedoborem jak i nadmiarem jodu. Nie wiem ile trzeba go spożywać, żeby przekroczyć normę, ale na niedobór chyba nie cierpię, bo mieszkam nad morzem i od dłuższego czasu stosuję witaminy Special Two, które pokrywają dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Przez ostatni rok prowadziłem bardzo siedzący tryb życia, mało ruchu, jadłem codziennie smażone mięso po dwa razy i przypuszczam, że może przez złe nawyki żywieniowe albo tryb życia (praca na nocki) coś mi się rozregulowało...
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-23 08:48
Z jodem nie jest nic takiego jednoznacznego, niby dzienne zapotzrebowanie to 150 mikrogramów, ale statystycny Japończyk zjada go .... 15 mg na dobę i choroby tarczycy występują tam dużo zadziej niz gdzie indziej mimo tego że spuszczono na nich broń atomową.
napisał/a: lukasz4410 2010-11-25 19:10
Odebrałem dziś wyniki badań i mnie zdziwiły, hormony chyba są w normie. Czy powinienem zrobić jeszcze jakieś badania?

FT3 5,77 pmol/l (3,50-6,50)
FT4 19,61 pmol/l (11,50-22,70)
Cholesterol całk. 132 mg/dl (140-240)
HDL 39 mg/dl (35-60)
LDL 81 mg/dl (100-129)
Triglicerydy 62 mg/dl (30-150)
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-25 19:42
Powtórzyłbym TSH za 6 tygodni ale zapisałbym się już do endo, jak wynik TSH bedzie dalej taki jaki masz może oznaczać że masz subkliniczną niedoczynność tarczycy, ale ponieważ wolne hormony masz dość wysokie sądze z żaden lekarz nie wdroży jeszcze w tej chwili leczenia.
napisał/a: lukasz4410 2010-11-26 20:55
Ok, zrobię jeszcze raz badanie TSH za kilka tygodni.
A czy jest możliwe, że TSH podwyższyło się z innego powodu niż niedoczynność tarczycy? Przy okazji badań, które podałem powyżej, zrobiłem sobie jeszcze badanie na poziom minerałów (sód, potas, magnez, wapń, żelazo) i potas ledwo mieści się w normie. Poczytałem o niedoborze potasu w organizmie i niski jego poziom u mnie mógłby tłumaczyć skurcze, które mnie często łapią podczas treningów czy też problemy ze snem, ogólne osłabienie mięśni, rozdrażnienie no i kołatania serca które mi się czasem zdarzają. Kupiłem sobie dzisiaj aspargin i zobaczę czy się poprawi sytuacja po kilku tygodniach.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-27 08:17
Tak TSH może być podwyższone niekoniecznie w zwiazku z problemami z tarczycą, ale to skrajne przypadki takie jak przewlekłe i powazne choroby.
Co do skurczów, magnez i potas w dobrcyh dakach powinien pomóc, tak więc Aspargin i banan dziennie i zobaczymy co i jak.