Luteina 50 - zespół policystycznych jajników

napisał/a: noemi90 2010-12-15 12:16
Witam.
Wykryto u mnie zespół policystycznych jajników. Mój ginekolog – jako formę leczenia – przepisał mi tabletki antykoncepcyjne Jeanine. Z racji tej, iż okres w ostatnim czasie pojawiał mi się raz na dwa miesiące – ginekolog przepisał mi również Luteinę 50, którą mam zażywać 3 razy dziennie podjęzykowo pomiędzy 16 a 25 dniem w celu przyspieszenia pojawienia się miesiączki.
Dzisiaj jestem w 23 dniu cyklu. Luteinę zażyłam rano, natomiast chwilę po zażyciu jej zauważyłam takie bardzo „mini” czerwone plamki. I tu nasuwa się kilka pytań:
1) Co zrobić, jeśli plamienia zaczną się nasilać – brać dalej Luteinę czy ją odstawić? Czy większe plamienia mam traktować jako pierwszy dzień miesiączki?
2) Jeśli plamienia już więcej nie wystąpią, to brać dalej luteinę do tego 25 dnia cyklu?
3) A co zrobić w wypadku – kiedy miesiączka pojawi się przed końcem brania luteiny (czyli przed ostatnią tabletką w 25 dniu) – wziąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną?
Pytam się o takie rzeczy, ponieważ zostały mi przepisane pierwsze tabletki antykoncepcyjne w życiu – nie chciałabym nic „zawalić” na samym starcie. Bardzo żałuję, że nie zapytałam o to swojego ginekologa – natomiast nie brałam pod uwagę takich ewentualności.

Bardzo liczę na Państwa pomoc.
Pozdrawiam, Noemi90.
napisał/a: kittie_cat 2010-12-15 17:55
Czy większe plamienia masz traktować jako pierwszy dzień miesiączki? Ciężko powiedzieć, to Ty powinnaś znać swoje ciało, każda kobieta przechodzi miesiączkę inaczej, niektóre krwawią naprawdę niewiele (tak, że niektórzy mogli by opisać to jako "większe plamienie) a u niektórych wydzielina jest naprawdę obfita. Luteinę brać do 25 dnia cyklu tak jak lekarz zaradził nawet jak plamienia nie wystąpią, chyba że dostaniesz miesiączki, wtedy luteinę odstaw i weź pierwszą tabletkę leku hormonalnego.
napisał/a: noemi90 2010-12-15 20:35
kittie_cat bardzo dziękuję za odpowiedź. Patrząc z perspektywy całego dnia - były to zwykłe plamienia międzymiesiączkowe: brak obfitości takiej - jak przy miesiączce (a miesiączki miewałam zawsze bardzo obfite i bolesne), kolor i konsystencja "nijaka". Dlatego Luteinę zażywam tak jak zażywałam i czekam na okres - wraz z którym będą mogła przyjąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną :)
napisał/a: wikam2 2010-12-15 20:43
Moim zdaniem : Popatrz czy krwawienie się nasili. Jeśli tak to odstaw luteinę i weż anty. Jesli krwawienie bedzie przypominało plamienie i nie bedziesz do konca pewna to przez pierwszy tydzien poprostu się zabezpieczaj.
napisał/a: noemi90 2010-12-15 21:08
wikam dziękuję bardzo za odpowiedź. Na razie uważam, że są to zwykłe plamienia międzymiesiączkowe, natomiast jeśli się nasilą (przed końcem brania Luteiny - 25 dniem cyklu) - to odstawię Luteinę i wezmę pierwszą tabletkę anty. Na chwilę obecną tabletki antykoncepcyjne mają być dla mnie bardziej formą terapii przy zespole policystycznych jajników - niż formą zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Także dodatkowo zabezpieczać się nie muszę :)
napisał/a: wikam2 2010-12-15 21:11
Czasem jest tak, ze nawet po luteinie krwawienie się nie pokaze i chwilę to potrwa. Musisz spokojnie czekac. Niemniej skoro się nie zabezpieczasz (tzn. nie po to są tabletki) i leczymy tutaj pcos to efektem i tak bedzie sztuczne krwawienie tak więc chyba nie ma wielkiej różnicy kiedy zarzyjesz pierwszą tabletkę.
Pozdrawiam.