krótkowzroczność a ciąża

buka_
napisał/a: buka_ 2010-08-12 20:55
Jestem krótkowidzem. W czasie ciąży mój wzrok nieco się pogorszył. Słyszałam, że wada wzroku czasem decyduje o cięciu cesarskim. Kiedy? Chodzi o ilość dioptrii? Będę wdzięczna za pomoc!
napisał/a: ~lekarz Marta Szaniawska 2010-08-12 22:40
Witam

Ciąża pozostaje bez wpływu na wady wzroku. Jednak sam poród jest momentem newralgicznym - w czasie jego trwania może dochodzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, jednak nie prowadzi to do stałych zmian w siatkówce. Obecnie, według rekomendacji środowiska ginekologicznego, wskazaniem do cesarskiego cięcia są jedynie choroby siatkówki, krótkowzroczność nie. Ilość dioptrii nie ma tu znaczenia ponieważ uważa się, że poród w żaden sposób nie wpływa na pogorszenie wady wzroku. Oczywiście nadal wielu okulistów wystawia pacjentkom zaświadczenia o wadzie wzroku, an podstawie którego mają być zakwalifikowane do ciecia cesarskiego. Jednak o sposobie porodu decyduje położnik i może on odmówić przeprowadzenia porodu operacyjnego jeżeli uważa, że nie ma do tego wskazań. O jak dużej wadzie wzroku w Pani przypadku mówimy?
buka_
napisał/a: buka_ 2010-08-13 22:27
Mam minus 2 na obu oczach. Czy przed porodem powinnam skonsultować się z okulistą?
dr-anna-wilczynska
napisał/a: dr-anna-wilczynska 2010-08-14 08:04
Dzien dobry Drogim Paniom!
Obecnie jedynym wskazaniem okulistycznym do wykonania cięcia cesarskiego jest krótkowzroczność, ale poniżej - 10 lub odklejanie siatkówki, choć i tu można na początku ciąży wykonać laseroterapię i urodzić dziecko siłami natury.
Oczywiście przy wadzie wzroku powinno się przed ciążą lub w trakcie pójść na wizytę do lekarza.
A czy któraś z Pań miała cięcie cesarskie z tego powodu? Jaka była wada wzroku?
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-08-14 09:14
Pani doktor, podobno lekarze w przypadku wad wzroku czasami wpisują zalecenie: "skrócenie drugiego okresu porodu" (co zwykle oznacza użycie kleszczy bądź próżnociągu). Mogłaby Pani nam coś na ten temat powiedzieć?