Jakie jony uzupełniać?

wkretek
napisał/a: wkretek 2010-08-14 02:23
Wiele ludzi bierze suplementy magnezu - zgodnie z pewną reklamą, której nienawidzę, że "Polacy mają niedobór magnezu...". Ale czy to aby na pewno prawda, czy warto wydawać nie małe pieniądze na suplementy. A jeśli tak, to czy tylko magmez, czy moę potas też. Albo cynk i selen?
dr-anna-wilczynska
napisał/a: dr-anna-wilczynska 2010-08-14 08:38
Dzien dobry!
Suplementacja jonów na własną rękę może się zle skonczyć, zwłaszcza gdy się choruje na nerki lub nadciśnienie. Szczególnie należy uważać na potas. Zbyt duża dawka może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca i zgonu.
Preparaty magnezu bez recepty przeważnie mają bardzoooo niską jego dawkę i trzebaby było przyjąć garść tabletek na raz żeby sobie rzeczywiście zaszkodzic- zazwyczaj dawka jest kilka razy mniejsza od dziennego zapotrzebowania organizmu.
A jakie suplementy zazywacie? Czy odczuwacie pozytywne skutki ich brania?
kasiuniaz
napisał/a: kasiuniaz 2010-09-14 11:42
z jonami nie ma co przesadzać. ja łykam witaminy. zostały mi jeszcze z okresu ciążu pregnavit plus. ma dużo różnych witamin i małe tabletki łatwe do łykania
napisał/a: ja_bubu 2010-09-14 17:29
Brałem potas i magnez w tabletkach na skurcze łydek. Aż mnie w końcu fizjoterapeuta uświadomił, że mnie łydki bolą nie od niedoboru jonów, tylko od krzywego kręgosłupa. Czy te jony mogły mi zaszkodzić, jeśli ich nie potrzebowałem??
wkretek
napisał/a: wkretek 2010-09-29 21:48
z tego, co się orientuję, to są to jony łatwo wchłanialne, i łatwo wydalane, nie kumulują się w organiźmie, więc jeśli miałyby Ci zaszkodzić, dawno byś o tym wiedziała :)