Interpretacja wyników MRI, TK po udarze

napisał/a: prist2005 2010-09-30 08:31
Mam pytanie w Kwietniu tego roku miała moja mama udar niedokrwienny
mózgu. Zostało wykonane

badanie TK: badanie wykonano w dwóch fazach przed i po podaniu środka kontrastującego w warstwach co 5 i 10 mm. W lewej półkuli mózgu w obrębie gałki bladej widoczna hipodensyjna struktura o wym. 9x8mm. Jej obraz sugeruje obecność ogniska malacyjnego-zmiana naczyniopochodna, poudarowa. Poza tym wszystko ok.
Następnie wykonano

MRI głowy : Po stronie lewej w obwodowej części wzgórza na granicy z odnogą tylną torebki wewnętrznej widoczna jest zmiana o wysokim sygnale w obrazach T2 zależnych. Po podaniu kontrastu obraz ulega wzmocnieniu. Obraz może odpowiadać niewielkiej zmianie naczyniopochodnej z uszkodzoną barierą krew mózg. Nie można wykluczyć zmian o innym chasrakterze.

Wyniki MRI robionego w październiku
W obrębie obwodowej cz wzgórza po stronie lewej na pogdaniczu z odnogą tylną torebki wewnętrznej widoczna jest owalna jama malacyjna 6mmx10mm - obszar nie ulega wzmocnieniu po kontraście bez cech obrzęku w około. Obraz MR przemawia za zmianą o charakterze naczyniopochodny. W porównaniu z MRI z kwietnia -jama malacyjna. POszerzenie okołonaczyniowych przestrzeni płynowych okołokomorowych. Układ komorowy nie poszerzony , przestrzenie płynowe odpowiednie do wieku.

Chodzi mi o interpretacje zmian jakie nastąpiły przez miesiące od kwietnia do listopada.
napisał/a: ulna 2010-10-06 13:37
Witam
Jama malacyjna powstała na skutek niedokrwienia po udarze (jest jego skutkiem), zmianę tą należy dalej obserwować i ewentualnie zmienić leki jeśli coś by się z nią działo niepokojącego