interakcje leków

napisał/a: ~gienia 2010-08-15 18:36
moja babcia przyjmuje mnóstwo leków. po niektórych bardzo źle się czuje. Tyle się teraz czyta o tych interakcjach leków. Chciałabym babci jakoś pomóc, ale nie wiem jak. Czy można gdzieś skonsultiować przyjmowane przez babcię leki?
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-08-15 19:05
Rzeczywiście, im więcej leków, tym większe ryzyko niebezpiecznych interakcji, dlatego raz w roku warto, a nawet trzeba, zrobić przegląd stosowanych leków.

Najlepiej poprosić o pomoc w tej sprawie lekarza pierwszego kontaktu, który się babcią opiekuje albo farmaceutę pracującego w aptece, w której babcia te leki kupuje. Proszę powiedzieć babci, aby poinformowała tę osobę (lekarza bądź farmaceutę) o wszystkich zażywanych lekach, nawet tych wydawanych bez recepty (jak witaminy) oraz o stosowanych suplementach diety, herbatach ziołowych itp.

Przy okazji proszę również przyjrzeć się datom ważności. Leki przeterminowane nie nadają się do użycia!

Czy ktoś z Państwa robił taki "remanent" w lekach?
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-08-15 19:08
PS: Proszę nie zapominać, że stosowane maści czy krople do oczu to też leki!
napisał/a: tzamek 2010-08-15 20:46
Słyszałem, że leki mogą wchodzić w interakcje z jedzeniem. To prawda? Czy o tym, co jem też mam powiedzieć lekarzowi?
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-08-15 21:11
To prawda. Myślę jednak, że zamiast opowiadać lekarzowi o wszystkim, co Pan je, lepiej się dopytać, czy są jakieś produkty żywnościowe, których w trakcie farmakoterapii danym lekiem powinien Pan unikać. Dotyczy to również napojów (proszę pamiętać, że zwykle najlepszym napojem do popijania tabletek jest woda źródlana, a nie np. woda mineralna, herbata czy sok).

Czy zdarzyło się komuś z Państwa, że stosowany lek wszedł w interakcję z jakimś skladnikiem Państwa diety?
napisał/a: tzamek 2010-08-15 21:28
Nie wierzę. Naprawdę jest różnica, jeśli popiję tabletkę wodą mineralną zamiast źródlaną? Przecież to kilka łyków, a różnica jest tylko w ilości minerałów. Ja nawet nie do końca rozróżniam wodę mineralną i źródlaną.
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-08-15 21:42
tzamek napisal(a): Przecież to kilka łyków, a różnica jest tylko w ilości minerałów. Ja nawet nie do końca rozróżniam wodę mineralną i źródlaną.


Na etykietce wody przeczyta Pan, czy jest to woda mineralna czy źródlana. Woda źródlana ma mniej składników mineralnych, a więc jest bardziej obojętna względem leków. Składniki mineralne z wody mineralnej mogą zmieniać odczyn wody lub w inny sposób wchodzić z lekami w interakcje, zmieniając ich właściwości (np. poprzez tworzenie kompleksów) i w ten sposób wpływając na wchłanianie leku z przewodu pokarmowego.
napisał/a: tzamek 2010-08-15 21:48
A papierosy? Mogę palić i zażywać leki? Powinienem odczekać? Jakiś czas nie palić przed lekami?
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-08-15 22:35
To zależy. O paleniu papierosów również należy informować lekarza. W dymie papierosowym powstają toksyczne związki (m.in. policykliczne węglowodory aromatyczne), które indukują enzymy wątrobowe odpowiedzialne za metabolizm leków. W efekcie organizm szybciej pozbywa się leków i ich działanie zostaje osłabione. W przypadku niektorych leków efekt jest odwrotny - papierosy mogą nasilać działanie leku lub jego działania niepożądane. Tak jest w przypadku doustnej, dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej - papierosy zwiększają ryzyko powikłań ze strony układu krążenia.

Czy kogoś z Państwa lekarz pytał o palenie? A może dostali Państwo jakieś inne, dość nietypowe zalecenia związane z przyjmowanymi lekami?