Dziwne uwypuklające się plamy po solarium

napisał/a: Mr.Hankey 2009-02-16 23:29
Witam,

Moja dziewczyna jakieś 3 tygodnie temu dostała dosłownie kilka jasnych plamek na klatce piersiowej (nie odznaczały się bardzo na skórze), nie wiedzieliśmy czym może być to spowodowane i nie wiązaliśmy tego z solarium ponieważ kiedyś (5-6 razy w życiu) była już na solarium. Teraz chodzi co tydzień, czyli 7 dni temu kiedy była tam ostatni raz wyskoczyło jej nieco więcej i niektóre z nich zaczęły robić się nieco wypukłe. Po dzisiejszej wizycie na solarium mamy pewność, że jest to właśnie tym spowodowane, dostała dużo więcej tych plamek na klatce piersiowej, brzuchu i plecach i są one nieco wypukłe. Proszę poradźcie nam czym to może być spowodowane i jak można się tego pozbyć? Czy niezbędna jest wizyta u dermatologa? Czy nie ma na to jakiś maści lub tabletek?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam, Kuba.
napisał/a: jente8 2009-02-17 06:40
Mr.Hankey napisal(a):Czy niezbędna jest wizyta u dermatologa?

Moim zdaniem tak.
napisał/a: czarna283 2009-02-17 06:49
hej moja koleżanka tez miała takie plamy.Poszła do dermatologa to 1-wsze pytanie jakie usłyszała to czy chodzi na solarium...Chodziła i musiała zrezygnować.Dostała jakieś tabletki i z czasem plamy zniknęły. Także też radze wybrać sie do lekarza.
napisał/a: sorrow 2009-02-17 09:12
To łupież pstry, którym najczęściej można się zarazić własnie w takich pseudo-higienicznych solariach. Środki do leczenia są ogólnie dostępne w aptekach (to rodzaj grzybicy). Dziewczyna powinna pójść do lekarza głównie po to, żeby określił jak skutecznie się leczyć. Jeśli zacznie robić to sama bez konsultacji, to może jej to zająć o wiele więcej czasu, albo wcale nie będzie skuteczne.
napisał/a: jente8 2009-02-17 15:59
sorrow napisal(a):To łupież pstry, którym najczęściej można się zarazić własnie w takich pseudo-higienicznych solariach.

Mam wątpliwości: łupież pstry to nie są białe plamy - póki jest "wypukły" jest czerwony. Dopiero po wyleczeniu zostają na skórze białe plamy, ale one są "płaskie".

sorrow napisal(a):Środki do leczenia są ogólnie dostępne w aptekach (to rodzaj grzybicy).

Z tym się również nie zgodzę. Tzn. są dostępne w aptekach - ale na receptę. Chyba, że ktoś ma szczęście i wyleczy łupież pstry Nizoralem albo Clotrimazolum, ale to się rzadko udaje.

W każdym razie najlepiej skonsultować to z dermatologiem, on najlepiej oceni co to za plamy i jak je leczyć.
napisał/a: sorrow 2009-02-17 16:59
Te różowe plamy, o których piszesz wyglądają jak białe, bo się nie opalają (ta grzybica niszczy zaburza wytwarzanie melaniny).
Pod wpływem promieni słonecznych miejsca zmienione nie ulegają opaleniu, jest to związane z produkcją przez patogen inhibitora melanogenezy, kwasu azelainowego; stad nazwa "pstry" odnosząca się do białych ognisk w obrębie niezmienionej, opalonej skóry.

Jeśli poczytasz w internecie to własnie Clotrimazolum in Nizoral króluje wśród ludzi, który próbują pozbyć się problemu. Dlatego własnie mówię, że chociaż są dostępne, to o wiele efektywniejsza będzie wizyta u lekarza.
napisał/a: jente8 2009-02-17 17:56
sorrow napisal(a):Jeśli poczytasz w internecie to własnie Clotrimazolum in Nizoral króluje wśród ludzi, który próbują pozbyć się problemu.

O właśnie, wśród tych którzy próbują, a niekoniecznie wśród tych, którzy się go pozbyli ;) Uwierz mi, wiem co mówię, bo od lat walczę z nawrotami tej choroby i przeczytałam o tym w internecie naprawdę duuuużo ;) Niektórzy mają to szczęście, że te leki im wystarczą, ale nie są one najskuteczniejsze.

sorrow napisal(a):Te różowe plamy, o których piszesz wyglądają jak białe, bo się nie opalają

Faktycznie, mój błąd - w porównaniu do opalonej skóry mogą wyglądać na białe. W rzeczywistości są jednak jasnoczerwone.
napisał/a: madzi2 2009-02-17 23:25
Hej!
Pytanie też należy postawić, czy Twoja dziewczyna przyjmuje tabletki antykoncepcyjne lub jakiekolwiek hormony płciowe, które to często powodują właśnie pod wpływem słońca(a zwłaszcza solarium), przebarwienia. Problem w tym, że zrobiły się one wypukłe, więc to prawdopodbne, że jest to grybica, o którą faktycznie w solarium nietrudno. Proponuję kupić Nizoral w aptece, obficie spienić szmpon na całym ciele i pozostawić na kilka minut, a później spłukać. A później zaopatrzyć się w Clotriamzolum i systematycznie smarować zmiany 2-3 razy dziennie. Najbezpieczniej będzie jednak, jeżeli obejrzy to lekarz specjalista.
napisał/a: jente8 2009-02-18 06:50
madzi napisal(a):Proponuję kupić Nizoral w aptece, obficie spienić szmpon na całym ciele i pozostawić na kilka minut, a później spłukać.

I powtarzać to 5 dni z rzędu, zgodnie z instrukcją na ulotce tegoż
napisał/a: Niccols 2009-02-21 10:23
Plamy które pojawiły się u Twojej dziewczyny to nie koniecznie musi byc objaw typowo chorobowy. Niektóre osoby poprostu nie powiny uczeszczac na solarium poniewaz mogą miec problem z równomiernym rozmieszczeniem barwnika skóry i dlatego moze miec te plamy.
napisał/a: Iria 2009-02-21 12:55
Może też tak być, że twoja dziewczyna przypadkowo zastosowała jakieś fotouczulacze (doustnie lub powierzchniowo), które w połączeniu z promieniami UVA i UVB (w solarium głównie UVB) mogą powodować plamy i przebarwienia skóry.
Do "najpopularniejszych" fotouczulaczy należą: cytrusy, preparaty z dziurawca, szare mydło, perfumy, woda kolońska, złoto, a także składniki niektórych leków i antybiotyków.

Ja jednak skłonna jestem przyznać rację uli_jente i sorrow - bardzo prawdopodobne jest, że jest to łupież pstry.
napisał/a: ULAJURDECZKA 2009-03-04 12:20
HEJ JA MAM STRASZNY PROBLEM,OD KILKU LAT CHODZĘ JUŻ NA SOLARIUM NIGDY NIC MI NIE WYCHODZIŁO OSTATNIO WYSKOCZYŁY MI NA BRZUCHU,PLECACH,TROCHE NA NOGACH I RĘKACH MAŁE CZERWONE CHROSTKI BARDZO SWĘDZĄCE,POTEM ZACZEŁY SIĘ JAKBY WYSUSZAĆ I TERAZ MAM BIAŁE PLAMKI W TYCH MIEJSCACH,NIKTÓRE SĄ GŁADKIE INNE TAKIE JAKBY ZASCHNIĘTE JESZCZE I NIE MOGE TEGO OPALIĆ,CZY KTOŚ MOŻE WIE JAK SIĘ TEGO POZBYĆ,WOGÓLE CO TO MOŻE BYĆ? DODAM JESZCZE ŻE NADAL MNIE TO TROCHE SWĘDZI BYŁAM Z TYM U DERMATOLOGA TO NIBY UCZULENIE JAKIEŚ SMAROWAŁĄM SIĘ MAŚCIA I BYŁO CIUT LEPEIJ NO ALE TEGO NEI MOGE OPALIĆ I NADAL SWĘDZI.PLIZZZZZ POMÓŻCIE[/b]