POLECAMY

dolegliwości reumatyczne

napisał/a: annamaria2 2006-11-22 11:36
Dzień dobry. Mam 26 lat. Jestem kobietą. Od dziecka miewam różne dolegliwości reumatyczne. Podobnie jak 2 lata temu, zaczęły mi się pojawiać na ciele guzki podskórne (najwiecej na rękach i nogach, ale też na brzuchu, plecach, szyi). Powierzchnia skóry nie jest wypukła, ale zaczerwieniona, dopiero przy dotyku wyraźnie wyczuwam trwady guz pod skórą, który jest dosć bolesny. Zaznaczam, że jako nastolatka chorowalam na bardzo ostre zapalenie reumatyczne stawów (nie moglam się w ogóle poruszać przez 2 tygodnie) i miałam jednocześnie stwierdzony rumień guzowaty. Obecne guzy są mniejsze niż tamte spowodowane rumieniem i żaden lekarz nie potrafi ustalić przyczyny ich powstawania. W tym momencie najważniejsze dla mnie jest to, że planuję już od paru miesięcy dziecko i nie wiem czy przy takim stanie zdrowia mogę bezpiecznie zajść w ciążę. Błagam o pomoc. Mój lekarz rodzinny a nawet specjaliści z dziedziny dermatologii i onkologii rozkładają ręce i każdy podaje mi inną diagnozę.
Z góry dziękuję.
Zdesperowana Ania
napisał/a: Peter 2006-11-24 10:34
Może to wskazywać na chorobę reumatyczną ( to, co opisujesz, to mogą być tzw. guzki reumatyczne). Może być to też dna stawowa (tez choroba o podłożu reumatycznym). Wymagane są badania ogólne krwi oraz specjalistyczne w kierunku tych chorób. Powinnaś zgłosić sie do specjalisty reumatologa. Choroby reumatyczne mają charakter nawracający. W ciąży dolegliwości reumatyczne zwykle są bardziej wyciszone, ale po urodzeniu dziecka mogą się nasilić. Radziłbym najpierw zdiagnozować chorobę, podleczyć, a dopiero potem pomyśleć o dziecku.
napisał/a: ~Anonymous 2007-09-10 13:31
zapraszam na swoje gg 9841224 mnie kiedyś udzielono pomocy teraz ja pomagam innym Pozdrawiam
napisał/a: kovalo 2009-04-08 09:37
Witam,
moja żona ma identyczne objawy, o których Pani pisała. Czy udało się w Pani przypadku prawidłowo zdiagnozować chorobę? (minęło już trochę czasu od momentu umieszczenia wpisu).
Trafiła Pani na lekarza, który potrafił jednoznacznie powiedzieć co Pani jest? Może ma Pani namiary na lekarzy, który potrafią pomóc?
W przypadku żony problem trwa już 14 lat i cały czas jesteśmy na etapie uzyskania prawidłowej diagnozy. Robiliśmy masę badań i póki co nic. Początkowo również stwierdzono rumień guzowaty, leczono go sterydami przez 2 lata - oczywiście bezskutecznie..
W 2007r pojawiło się ostre zapalenie stawów - podejrzewano RZS, ale po badaniach ostatecznie chorobę wykluczono. Po podaniu sterydu zapalenie stawów minęło, ale guzki zostały.
W zeszłym roku urodziło się nam dziecko. W okresie ciąży guzki zniknęły i problemu nie było, ale teraz znowu się pojawiły i są jakby większe, bardziej bolesne i jest ich więcej (głównie na nogach i w paru miejscach na rękach). Zauważyliśmy pewną okresowość, pojawiają się jesienią i wiosną, a latem i zimą jest ich mniej.
Bardzo proszę o kontakt i informację, czy udało się Pani znaleźć przyczynę tej dolegliwości? jak sobie Pani z nią radzi. Chętnie wymienimy się spostrzeżeniami i informacjami.

Pozdrawiam

Kovalo
napisał/a: ana12210 2011-04-09 13:31
Witam!
mam 41 lat mam problem, ponieważ zauważyłam, że puchną mi palce u rąk i zaczyna mnie to boleć, od czasu to czasu to samo dzieje się z palcami u stóp. Co to może być?