Czy mogę przebadać dziecko przez psychologa ???????????

napisał/a: barteks_77 2011-09-14 21:14
Witam
Chodzi konkretnie o mojego 8 letniego synka. Jestem po rozwodzie, mam pełnię praw rodzicielskich, natomiast dziecko mieszka z matką. Mam poważne podejrzenia co do bicia dziecka przez matkę jak również znęcania się psychicznego nad synem. Syn jest zastraszony przez matkę. Czy w związku z tym mogę, bez zgody matki dziecka, zgłosić się do psychologa dziecięcego celem rozmowy , zbadania na wymienione okoliczności ? Czy prawo mi na to pozwala ? Zanim wniosę sprawę do sądu chciałbym wcześniej potwierdzić swoje podejrzenia czy są prawdziwe, ponieważ chciałbym oszczędzić dziecku stresu i nerwów w trakcie ewentualnego procesu. Proszę o odpowiedź. Ewentualnie jeśli jest ktoś z Lublina prosiłbym o pozostawienie jakiegoś namiaru na dobrego psychologa dziecięcego. Z góry serdecznie dziękuję.
napisał/a: Wioleta Matela 2011-09-15 08:34
Jeżeli władza rodzicielska w wyroku rozwodowym nie została Panu ograniczona do pewnych praw i obowiązków względem dziecka, to może Pan bez zgody mamy dziecka udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego na wizytę.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, iż o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. Nie wydaje się jednak, aby jednorazowa wizyta dziecka u psychologa należała do istotnych spraw dziecka. Zwykle są nimi takie sprawy jak: podjęcie decyzji o leczeniu dziecka, zmiana szkoły, wyjazd za granicę itp. – w takich istotnych sprawach musiałby Pan uzyskać zgodę mamy dziecka.

Więcej informacji na ten temat na forum Sprawy rodzinne: http://prawo.wieszjak.pl/forum/id/225,Sprawy-rodzinne.htm
napisał/a: barteks_77 2011-09-15 08:49
Dziękuję za informację
Jak napisałem wcześniej, w wyroku rozwodowym władza rodzicielska nie została mi w żaden sposób ani ograniczona ani tym bardziej odebrana. Mam pełnię władzy rodzicielskiej nad swoim dzieckiem. Natomiast prawo prawo a złośliwość strony drugiej jest zupełnie odrębną sprawą. Natomiast głównie chodziło mi o to czy w przypadku jeśli moje obawy by się potwierdziły, doszłoby do rozprawy sądowej na mój wniosek, czy to że byłem z dzieckiem bez zgody jego matki może być wykorzystane przed sądem przeciwko mnie.
napisał/a: barteks_77 2011-09-15 09:02
Chciałbym się podpytać czy Pani jest może prawnikiem ?
Pytanie moje bardziej z ciekawości ponieważ w odpowiedzi na forum napisała Pani że w sprawach istotnych takich jak np. zmiana szkoły rodzice rozstrzygają wspólnie, pomimo rozwodu jeżeli oboje mają pełnię władzy rodzicielskiej. Chyba nie do końca tak jest ponieważ w przypadku jeżeli matka dziecka zmienia miejsce zamieszkania, przeprowadziła się konkretnie do innego miasta co wiązało się ze zmianą szkoły i otoczenia dla dziecka ja nie miałem, nie mam na to wpływu tak ? Ta decyzja jest po9dejmowana beze mnie mimo iż dotyczy mojego syna ?