czy depresję nalezy leczyć od początku farmakologicznie?

napisał/a: ~zdesperowana 2009-11-18 14:05
walczę z depresją - wizyty u psychologa nie pomagają, może powinnam przyjmować leki? czy te leki pomagają na dłuższą metę czy tylko łagodzą stany depresyjne....
agata-miszczak
napisał/a: agata-miszczak 2009-11-18 14:38
Leków tego typu nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem (w tym wypadku psychiatrą; psycholog nie jest lekarzem sensu stricte) oraz - najczęściej - bez prowadzonej symultanicznie terapii. Leki stosowane w leczeniu depresji (TLPD) są zresztą na receptę, więc bez takiej wizyty się nie obejdzie.
napisał/a: ~wyleczona 2009-11-18 14:45
Na dłuższą metę pomagają leki w połączeniu z wizytami u psychoterapeuty. Leki wyciągają z najcięższego dołka i pozwalają w minimalnym stopniu ale spełniać funkcje. Ja na przykład na lekach wzięłam kredyt na mieszkanie, przeprowadziłam się, zrobiłam remont mieszkania, przeprowadziłam rozwód. Po odstawieniu leków (wtedy jeszcze bez psychoterapii) mój stan był bardzo niestabilny a każde niepowodzenie przypłacałam atakami choroby. Znajdowałam pracę po czym ze strachu że nie podołam ją traciłam i... wpadałam w dół - od razu najczarniejszy. Banalny wzruszający film potrafił mnie doprowadzić do wielogodzinnego płaczu. Dopiero psychoterapia uczy skutecznego radzenia sobie z rzeczami, które potencjalnie są niebezpieczne i daje metody do funkcjonowania bez leków. Depresja niszczy poczucie własnej wartości i samemu trudno je odzyskać, mimo, że najgorsze objawy miną. Polecam skojarzenie obu metod razem, ale za leki się nie płaci, a za terapię niestety tak i to słono. Chodziłam na bezpłatną i była do niczego.
napisał/a: tygrys 2009-12-29 22:45
ja 2 lata temu cierpialam na depresje+stany lekowe odrazu poszlam do psychiatry i zaczelam przyjmowac leki,pomoglo.tylko niestety nie mieszkam w polsce tylko we w mediolanie,na wizyty chodzila co 2 miesiace i placilam 17€ tj.ok 80zlotych.moim zdaniem niema co sie wstydzic i odrazu isc do specjalisty.zycze wszystkim zdrowia.
napisał/a: ~monisia 2010-02-02 10:49
...teraz wiem ze powinno sie pojsc od razu szukac pomocy u lekarza. leczenie na własna reke tylko pogarsza sytuacje...wiem co pisze, sama bylam w takiej sytuacji
pozrawiam wszystkich i usmiechu zycze
napisał/a: ~gość 2010-12-08 08:54
Lekarstwa na depresję mogą pomóc w zwalczeniu tej choroby, ale konieczna jest też terapia. Bez niej przyjmowanie lekarstw nie ma sensu, ponieważ po pewnym czasie problemy mogą wrócić.