Ból wątroby

napisał/a: Nieszczęśliwy 2010-09-04 09:39
Witam. Mam 21 lat. Od czterech dni boli mnie wątroba, po prostu nagle zaczęła boleć i tak przez cztery dni... kiedy siedzę przed kompem bądź nic nie robię jest wszystko ok ale gdy idę się gdzieś przejść bądź coś robię to ból o sobie przypomina. Ból jest tępawy. Nie jestem pewien na 100% czy to wątroba ale boli w jej okolicach. Nie piję, odżywiam się w miarę zdrowo. Co to może być?
napisał/a: PaniDoctorW 2010-09-04 10:43
Albo watroba albo pęcherzyk żółciowy choć on jest na wysokości przepukliny. Są jeszcze jakieś inne dolegliwości oprócz bólu? np. nudności, wymioty, czy świad na skórze (tak to ważne) , goraczka?
napisał/a: Nieszczęśliwy 2010-09-04 10:48
Nie mam nudności, nie wymiotuje. Nie mam świądu na skórze (chociaż nie ukrywam czasami lubię się podrapać tu i uwdzie ale to raczej z własnej inicjatywy i rzadko to robię ;)) Gorączki brak.
Sam ból :/
napisał/a: PaniDoctorW 2010-09-04 11:05
Przepraszam, że tak napiszę bo dziwnie to zabrzmi, ale musiałabym cię pomacać, by stwierdzić co jest tak bardziej dokładnie. Ból może wynikać z różnych rzeczy, może równie temu promieniować z innych części. Przy chorobach wątroby występują zazwyczaj jeszcze inne dolegliwości. Świąd, gorączka itd. W tym wypadku wątroba może być powiększona i dlatego boli. To tak. Radzę zrobić USG jamy brzusznej (najlepiej pójść po skierowanie do lekarza). Tam pokażą takie narządy jak: wątrobę, pęcherzyk żółciowy, trzustkę, Nerki, Śledzionę, Pęcherz moczowy, aortę brzuszną i węzły chłonne.

I proszę absolutnie nie zwlekać, ból swiadczy o tym, ze coś jest nie tak, a im wcześniej się to wyleczy tym lepiej. Czekanie pogarsza często sytuacje, wiem to z doświadczenia.
napisał/a: Nieszczęśliwy 2010-09-04 11:15
OK. W Poniedziałek się udam do lekarza. Kurcze, wszystko było ok a nagle zaczelo bolec :/
PaniDoctorW, jak myslisz jaka to może byc choroba? (jakie powodują powiększenie watroby?)
napisał/a: PaniDoctorW 2010-09-04 11:32
No to powiększenie wątroby i inne chroroby związane z tą częścią ciała to na pewno: przytaczanie krwi (tej nieodpowiedniej), spożywanie alkoholu, wyjazdy za granice (w tym zmiana jedzenia) stosowanie leków, styczność z materiałami uszkadzającymi wątrobę i inne..

Powiększenie wątroby musiałabym ci obmacać czy w czasie głebokiego wdechu wątroba uderza o moje palce oraz wtedy wykryłabym spoistość , właściwości powierzchni wątroby oraz wrażliwość na ucisk (czyli czy boli). Musiałabym cię także osłuchać i kiedy szmer staje się głośniejszy to tam masz wątrobę powiększoną. Ale mniejsza. Tak koniecznie w pn do lekarza.
napisał/a: Nieszczęśliwy 2010-09-04 11:55
Dzięki za pomoc.
Czyli mam zapalenie wątroby typu B lub C albo nawet marskość lub raka. Ech, zapowiada się lipa :/
napisał/a: PaniDoctorW 2010-09-04 12:06
Nie.. raka nie masz na pewno spokojnie, bo byłyby zawaly z ostrymi bólami brzucha, pęknięcie guza z zagrażającym życiu krwotokiem. A wirusowe zapalenie miał byś gdyby jeszcze byłła gorączka, uczucie rozbicia, brak łaknienia, nudności itd
Marskość też nie bo nie ma świądu przede wszystkim a to najwcześniejszy objaw.

Spokojnie zrobisz badania i będzie okej. Nie wygląda to tak groźnie, ale zawsze zaczyna się od bólu potem występują dodatkowe objawy, także im wcześniej tym lepiej.
napisał/a: Nieszczęśliwy 2010-09-04 12:14
A powiększenie wątroby bądx jej ból to objaw Autoimmunologicznego zapalenia wątroby ?
napisał/a: PaniDoctorW 2010-09-04 12:21
Przy ostrym zapaleniu tak, wątroba jest powiększona, a przy przewleklym zapaleniu nie.