Badanie TK

napisał/a: seiguro 2010-08-30 19:53
Proszę o interpretacje badania TK. Kształt wielkość i położenie nerek prawidłowe. W biegunie górnym nerki lewej struktura torbielowata o średnicy 2,4 cm, densyjności 8 jH. W rzucie na kielich dolny nerki lewej widoczna kulista struktura hypodensyjna średnicy 2,3 cm o densyjności około 60 jH nie wykazująca wyraźnych cech wzmocnienia kontrastowego, o gładkich obrysach może odpowiadać gęstej torbieli okołomiedniczkowej lub zmianie litej.
Cech zastoju w nerkach nie stwierdza się. Wydzielanie obu nerek jednoczasowe. Moczowody obustronnie nieposzerzone bez cech obecności nieprawidłowych struktur w ich świetle.

Za szybką interpretację bardzo dziękuję.
napisał/a: Vieri 2010-08-31 11:59
Witam,

Z jakich wskazań było wykonane badanie TK? Opis badania wydaje się być niejednoznaczny, stwierdzone zmiany mogą być zarówno torbielą jak i na przykład procesem neo.

Pozdrawiam
napisał/a: seiguro 2010-08-31 14:19
Witam,
dziękuję za odpowiedź. Badanie było poprzedzone urografią (opis: po stronie prawej wydzielanie prawidłowe, ukm bez zastoju, moczowód prawidłowy. po stronei lewej tylko nefrogram. Ureteropyelografia - zakontrastowano ukm nerk lewej - nie uwidoczniono ewidentnej zmiany mogącej odpowiadać opisywanemu w TK ewentualnie guzowi kielicha dolnego lewej nerki.
Wykonano również cystoskopię (opis: pojemność pęcherza prawidłowa na tylnej ścianie pole przekrwionej śluzówki. ujście prawe prawidłowe, z lewej wystaje walcowaty twór średnicy ok. 2-3 mm odpowiadający wyglądem zorganizowanemu skrzepowi lub włóknikowi.
Kolejne badanie: URS- ureteroskop wprowadzony bez przeszkód do moczowowu lewego i górnej części ukm - śluzówka moczowodu i uwidocznionej części ukm przekrwiona, bez uchwytnej patologii.
Chciałem zapytać co oznaczają różne densyjności w TK? I jak jest prawidłowa densyjność nerki? Te badania były wykonane po b. silnym i b. bolesnym krwiomoczu. Dziękuję za informację. Pozdrawiam