analiza moczu

napisał/a: konrads 2010-10-12 16:07
proszę o dokładna analizy mojego badania moczu

color: Orange
GLU: negative
BIL: small
KET: NEGATIVE
SG: >=1.030
BLO: NEGATIVE
pH 5.5
PRO: 100mg/dL
URO: 0.2 E.U./dL
NIT: POSITIVE
LEU NEGATIVE

Krwinki białe 12-15
Nabłonki pi 2-3
składniki mineralne bilime szczawiwej (pismo mało czytelne)
Bakterie mieline (pismo mało czytelne)
Białko :1.09 glc
Bilimlsima Ujemna
napisał/a: CHP 2010-10-12 22:14
BIL - bilirubina - ogólnie jej obecność może świadczyć np.: o jakimś problemie z wątrobą lub żółtaczce. W zdrowym moczu wynik często oznacza się jako "negative", "-", "ujemny". Choć normą jest 0,3–1,0 mg/dl lub 5,1–17,0 μmol/l. U Ciebie wynik nie jest oznaczony liczbowo, więc ciężko stwierdzić jaki jest jej faktyczny poziom, bo w różnych laboratoriach stosuje się różne sposoby opisu. Dlatego nie wiem jak do końca zinterpretować określenie "small", lekarz pewnie będzie wiedział jak to ocenić i czy jest to wynik nieprawidłowy.

PRO - białko - jego obecność może świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych lub nerek. W zdrowym moczu białko nie występuje

NIT - azotany - ich obecność może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym układu moczowego. W zdrowym moczu wynik jest negatywny

Nie podałeś jednostek krwinek białych. Domniemywam, że chodzi o "wpw". Jeśli tak to masz podwyższony poziom, więc moze to wskazywać na zapalenie dróg moczowych, stan zapalny jakiejś ich części, czy infekcję. W zdrowym moczu nie występują, lub oscylują na poziomie 0-5 wpw. Choć dziwne jest w tym przypadku, że wyżej przy "LEU" widnieje "negative", bo to jakby się wyklucza z poniższym poziomem 12-15. Aczkolwiek różne laboratoria różne sposoby opisu, a biorąc pod uwagę wartość kwrinek białych podanych liczbowo(12-15wpw) wskazuje jak już wspomniałem na stan zapalny w układzie moczowych, infekcję.

napisal(a):Bakterie mieline (pismo mało czytelne)
Czy tu nie miało być "bakterie nieliczne"?? Jeśli tak to obecność bakterii wskazuje na zakażenie bakteryjne. W zdrowym moczu nie występują bakterie.

napisal(a):składniki mineralne bilime szczawiwej (pismo mało czytelne)
"bilime szczawiwej" prawdopodobnie jest tu jakiś błąd pisowni, albo to laboratorium ma takie specyficzne opisy

napisal(a):Bilimlsima Ujemna
Nie znam pierwszego wyrazu, sprawdź czy podczas przepisywania tutaj jak i wcześniej nie wkradł się jakiś błąd pisowni.

Reasumując, nie biorąc po uwagę trzech zacytowanych i niezrozumiałych dla mnie opisów wskazane przeze mnie odchylenia poza pierwszym wątpliwym i nierostrzygniętym(BIL) mogą wskazywać na zapalenie dróg moczowych, stan zapalny jakiejś ich części lub infekcję.