Znani ludzie, którzy cierpieli na zespół Aspergera [GALERIA]

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu, ale nie jest tożsame z autyzmem. W przeszłości rozpoznano je u wielu znanych osób. Których?
Edyta Liebert / 29.08.2017 13:21

Wywiad Moniki Zamachowskiej w sierpniowym wydaniu magazynu Viva, w którym opowiedziała ona o tym, że jej syn Tomek ma zespół Aspergera, odbił się szerokim echem w mediach. Bardzo poruszyła was ta historia i dostawałyśmy liczne komentarze na temat zespołu Aspergera u dzieci i sytuacji osób (w każdym wieku) niepełnosprawnych intelektualnie.

Czym charakteryzuje się zespół Aspergera?

Asperger to wciąż temat - jak wiele innych, dotyczących wykluczenia - zamiatany pod dywan. Rodzaj autyzmu, który przejawia się u osoby cierpiącej, dyskwalifikuje niejako funkcjonowanie tej osoby w ironii, sarkazmie, czy wręcz przeciwnie - w dosadności. Osoby chore na Aspergera wykazują bowiem umiejętności inne niż przeciętny człowiek.

Nie wyczuwają ironii, metafor, wielokrotnie powtarzają pewne informacje. Są tym samym genialnymi fizykami, matematykami, politykami. Tęgimi umysłami o ambicjonalnym podejściu do siebie. Historia zna takie przypadki - sławnych osób mających Aspergera.

Znani ludzie z zespołem Aspergera

Pewnie część z was, podobnie jak ja, marzyła (lub wciąż marzy?), by dokonać czegoś wielkiego. Zapisać się na kartach historii dzięki innowacyjnemu wynalazkowi, powstrzymać kataklizm, ocalić grupę ludzi przed zamachem czy opatentować lek na raka. Być wybitną jednostką. Kompozytorzy, filozofowie, naukowcy, pisarze, malarze przez stulecia dzięki swojej twórczości i odkryciom zmieniali świat.

Żeby tego dokonać, nie trzeba być pełnosprawnym. W galerii znajdziecie przykłady znanych osób, które dokonały wielkich rzeczy, a cierpiały na Zespół Aspergera.

Zobacz też:
Gwiazdy kina, estrady, założyciele firm gigantów. Wiedziałaś, że mieli polskie korzenie?
9 mitów na temat ludzi z zespołem Aspergera

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/27.12.2019 02:18
Proponuję przed opublikowaniem tekstu najpierw zgłębić wiedzę na jego temat. Nie spotkałam jeszcze osoby z zespołem Aspergera, która uważałaby, że cierpli. To też nie jest choroba i to też nie jest niepełnosprawność. Zapewniam autora tekstu, iż są aspergerzy, którzy doskonale raczą sobie z ironią i sarkazmem. Smutne, jak łatwo jest napisać tekst nie wysilając się nawet, aby zdobyć na dany temat gruntowną wiedzę i opierać się tylko na powierzchownych informacjach.
/28.09.2019 14:24
Ja mam aspergera i mam 12 lat i interesuje sie informatyka i firma Microsoft lubie ta firme bardzo i moj idol to wlasnie Bill Gates! I loguje sie tylko aby kom napisac
/13.07.2019 23:28
Z tego artykułu wynika trochę jakby te osoby miały zespół Aspergera, ale go wyleczyły np. Bill Gates. Pani mogła się bardziej wysilić.
POKAŻ KOMENTARZE (2)