POLECAMY

Zaburzenia psychiczne – gdzie uzyskać pomoc?

Zaburzenia psychiczne to problem nas wszystkich. Zaburzeniem psychicznym jest na przykład depresja, na którą choruje co dziesiąty Polak. Problemy natury psychicznej przyjmują postać choroby u prawie 1% społeczeństwa. Jak sobie pomóc? Gdzie uzyskać pomoc w leczeniu?
Zaburzenia psychiczne – gdzie uzyskać pomoc? fot. Fotolia

Problemy psychiczne – wizyta u psychiatry

Do psychiatry nie potrzeba skierowania. Oznacza to, że można ominąć lekarza pierwszego kontaktu i od razu skierować kroki do specjalisty z poradni zdrowia psychicznego współpracującej z NFZ.

Psychoterapia

Oprócz wizyty u psychiatry można tam również skorzystać z indywidualnej lub grupowej psychoterapii. Psychoterapia i leczenie farmakologiczne idą w parze i w parze dają najlepsze rezultaty. Psychiatra może zdiagnozować problem i przepisać lek, a psychoterapeuta – poprawić stan psychiczny dzięki psychologicznej pracy z pacjentem.

Leczenie psychiatryczne w szpitalu

Na leczenie psychiatryczne w szpitalu kierowane są osoby, których stan zdrowia zagraża im samym lub postronnym. Nagłą sytuacją tego typu jest na przykład próba samobójcza. W takim wypadku nie potrzeba zgody na leczenie.

Źródło: Informator „Gazety Wyborczej” pt. „Pomoc dla chorych psychicznie”, Ewa Furtak, 12.04.2012 /ah

Polecamy: Nie wstydź się wizyty u psychiatry!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)