Stres a zespół jelita drażliwego

Stres a zespół jelita drażliwego

Choroba ta nie jest groźna dla życia i zdrowia, ma jednak poważny wpływ na sytuację towarzyską chorego, jest też dużym utrudnieniem dla funkcjonowania w pracy. Jakie są objawy zespołu drażliwego jelita? Czy można uniknąć tej choroby pozbywając się nadmiernego stresu?
/ 17.03.2009 12:02
Stres a zespół jelita drażliwego

Często można też spotkać nazwy:

  • zespół jelita nadpobudliwego
  • zespół jelita nadwrażliwego
  • zespół spastycznego jelita
  • okrężnica spastyczna
  • IBS (od angielskiego Irritable Bowel Syndrom)

Dane epidemiologiczne wskazują, że właśnie to zaburzenie jest drugim po przeziębieniach powodem absencji w pracy.

Objawy to przede wszystkim

Chorzy często skarżą się też na zgagę, przelewanie się pokarmu w żołądku, itp. Zakres dolegliwości jest szeroki i bardzo różnorodny. W przebiegu choroby dochodzi też do paradoksów takich jak zaparcia przy zwiększonej aktywności jelit oraz biegunka przy zmniejszonej ich aktywności.

Zobacz też: Czy wiesz jak pozbyć się zgagi?

Przyczyny tej dolegliwości nie są znane. Wiadomo jednak, że nawet u 90% pacjentów można stwierdzić takie problemy jak zaburzenia osobowości, niepokój, depresja – a zatem zaburzenia, które wiążą się ze stresem. Wielu pacjentów uskarża się też na nasilenie objawów w sytuacji nagłego silnego pobudzenia – w sytuacji stresowej.

Zobacz też: Jak pokonać stres?

Obecnie nie ma jasno określonego sposobu postępowania, który mógłby przynieść trwałą ulgę. W leczeniu tylko pomocniczo aplikuje się środki farmakologiczne, częściej zaś stosuje się odpowiednią dietę. Większość pacjentów otrzymuje zalecenie unikania stresów – niestety tylko nieliczni trafiają do psychologa, aby podnieść swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/28.05.2018 17:37
U mnie wszystko ustąpiło. Jestem jak nowo narodzona. Czuję się naprawdę dobrze i nie mam kłopotów z jelitami. Leczenie okazało się naprawdę skuteczne. Uwolniło mnie od kłopotliwych biegunek.
/20.05.2018 15:05
Gdybym nie leczyła się tym lekiem, pewnie do dnia dzisiejszego miałabym kłopoty z biegunką i skurczami jelit.
/25.03.2018 21:04
Moim zdaniem główną przyczyną problemów z jelitem drażliwym jest własnie stres. Prawda jest taka, że sama po zmianie stanowiska nabawiłam się tego schorzenia. Mam przepisany debutir, który pewnie będę brała dwa miesiące. Do tego sport, jako forma relaksu i delikatna i lekkostrawna dieta.