Schizofrenia - jak rozpoznać jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych?

Schizofrenia to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Sprawdź, jakie ma objawy, na czym polega leczenie i czy jest dziedziczna!
Kobieta przeglądająca się w stłuczonym lustrze fot. Fotolia

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne, polegające na niewłaściwym postrzeganiu rzeczywistości (urojenia i omamy) i reakcji na nie. Sprawdź, co to za choroba, jakie są jej objawy i przyczyny, na czym polega leczenie, czym jest schizofrenia prosta i dwubiegunowa i czy schizofrenia jest dziedziczna.

Schizofrenia - co to za choroba?

Schizofrenia to jedno z zaburzeń psychicznych, zaliczanych do grupy psychoz. Chorzy na schizofrenię cierpią na urojenia i omamy, przez które nieadekwatnie nieadekwatnie odbierają, oceniają i przeżywają rzeczywistość. Schizofrenia najczęściej rozpoczyna się we wczesnej dorosłości (przed 30). Początek choroby może być gwałtowny, z wyraźną zmianą zachowania lub łagodny, gdzie zmiany w psychice zachodzą stopniowo. Choroba w równej mierze dotyka kobiet i mężczyzn.

Jakie są objawy schizofrenii?

Istnieją 4 podejścia klasyfikacyjne schizofrenii, wyróżniające różne kryteria diagnozy choroby:

 • objawy opisane przez Bleulera (klasyfikacja historyczna)
 • klasyfikacja Schenidera (również zaliczana do historycznych)

2 skodowane klasyfikacje:

 • DSM (używana raczej w badaniach naukowych)
 • ICD (oficjalna klasyfikacja wymagana w Polsce)

Objawy schizofrenii to m.in:

 • halucynacje
 • urojenia
 • dziwne (inne niż zwykle) zachowanie
 • słyszenie głosów
 • rozkojarzenie
 • nagłe zubożenie mowy
 • anhedonia
 • apatia
 • zamknięcie się w sobie, wycofanie z życia rodzinnego, towarzyskiego, służbowego

Schizofrenia u geniuszy

Czy istnieje test na schizofrenię?

Schizofrenię rozpoznaje się na podstawie wywiadu z chorym oraz spostrzeżeń rodziny, przyjaciół, lekarzy i innych osób mających kontakt z chorym. Aby potwierdzić chorobę, muszę być spełnione określone kryteria (m.in obecność i czas trwania objawów). To skomplikowany proces, podczas którego niezbędna jest wiedza i doświadczenie lekarza specjalisty. Pojawiające się w internecie testy na schizofrenię nie mogą zastąpić profesjonalnej diagnozy.

Przyczyny schizofrenii, czyli czy schizofrenia jest dziedziczna?

Przyczyny schizofrenii są bardzo złożone i, niestety, nie do końca znane. Jednym z czynników, które prawdopodobnie za rozwój choroby odpowiadają czynniki genetyczne. Stąd wzięła się popularna teoria, że schizofrenia jest dziedzina - w rzeczywistości prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię jest po prostu wyższe u osób, których bliscy krewni (rodzice, dziadkowe, rodzeństwo) również chorowało na schizofrenię. Nie oznacza to jednak, że dziecko schizofrenika musi odziedziczyć jego chorobę (nawet w przypadku, gdy oboje rodziców cierpi na schizofrenię!). Schizofrenia rozwija się na skutek wielu przyczyn. Oprócz wspomnianych już genetycznych należy wymienić czynniki społeczne, psychologiczne i środowiskowe.

W tej sytuacji należy więc mówić o podatności na schizofrenię u niektórych osób, a nie o jej dziedziczności.

Mam na imię schizofrenia - studium przypadku osoby chorej

Schizofrenia - leczenie

Leczenie schizofrenii polega na zastosowaniu odpowiedniej farmakoterapii. Leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki) mają wyciszyć objawy choroby. Pierwsze efekty leczenie widać już zwykle po 1-2 tygodniach, jednak do pełnej oceny skuteczności zastosowanych leków należy poczekać od 4 tygodni do nawet 3 miesięcy. Niestety, stosowanie klasycznych leków przeciwpsychotycznych wiąże się często z występowaniem skutków ubocznych.

Schizofrenia paranoidalna i prosta

Schizofrenia paranoidalna to jednej z rodzajów choroby. W odróżnieniu od schizofrenii prostej (brak halucynacji i urojeń, objawia się ograniczeniem niektórych czynności psychicznych), dominują w niej objawy związane z omamami i urojeniami, najczęściej słuchowymi (np. słyszenie "głosów", pisków, szumów) lub węchowymi, dotykowymi czy smakowymi. Rzadziej występują omamy wzrokowe. Schizofrenia paranoidalna to jeden z najczęściej diagnozowanych rodzajów tej choroby.

Schizofrenia - tajemnica ludzkiej psychiki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/miesiąc temu
Kochani życie normalnie tak jak rodzice i dziadkowie a większość nerwic psychoz depresji nie będzie tak często nas dotykać. Normalne tradycyjne życie to podstawa.