POLECAMY

Jakie są objawy schizofrenii?

W Polsce cierpi na nią ponad milion osób. Większość z nich zdiagnozowano przed trzydziestką. Sprawdź, jakie sygnały mogą wskazywać na tę chorobę.
Jakie są objawy schizofrenii? fot. Fotolia

Schizofrenia to jedna z najcięższych chorób psychicznych. Należy do grupy psychoz, czyli stanów, które charakteryzują się nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Chory na schizofrenię nie jest w stanie krytycznie ocenić siebie, swojego zachowania, reakcji najbliższych. Choroba ta może mieć różne oblicza (schizofrenia paranoidalna, schizofrenia prosta, schizofrenia katatoniczna), bo różne są jej objawy (dzieli się je m.in. na objawy pozytywne i negatywne). Te podstawowe jednak (objawy osiowe schizofrenii) w większości przypadków pozostają takie same.

Schizofrenia najczęściej ujawnia się koło trzydziestki, czasem po pięćdziesiątce, bardzo rzadko dotyczy dzieci. W większości przypadków po wdrożeniu leczenia wchodzi w stan remisji, który niekiedy trwa latami. Warto znać jej objawy, bo dzięki temu szybko można wdrożyć leczenie, które ograniczy rozwój choroby.

Objawy osiowe schizofrenii

Osiowe objawy schizofrenii to inaczej jej główne objawy, czyli takie, które występują w każdym rodzaju schizofrenii. Są to:

 • autyzm, czyli utrata kontaktu ze światem i koncentrowanie się tylko na przeżyciach wewnętrznych;
 • zobojętnienie emocjonalne, pustka uczuciowa, której konsekwencją jest utrata związków emocjonalnych z najbliższymi  
 • rozszczepienie osobowości, nieadekwatne reakcje emocjonalne i mimiczne, ambiwalencja, zaburzenia toku myśli, zaburzenia poznawcze

Objawy pozytywne i negatywne schizofrenii

Objawy schizofrenii można podzielić na:

 • pozytywne (w rozumieniu: dodane, a nie: korzystne). Należą do nich: urojenia (nieprawdziwe przekonania o rzeczywistości), halucynacje, omamy (widzenie, słyszenie tego, co nie istnieje), zaburzenia myślenia, brak dbałości o higienę, utrata kontaktu z rzeczywistością, dziwaczny ubiór, pobudzenie ruchowe
 • negatywne (czyli inaczej ubytkowe): apatia, depresja, lęk, wycofanie, utrata zainteresowań, poczucie izolacji, zaburzenia mowy (wypowiedzi stają się ubogie), zmieniony rytm dobowy, brak aktywności i motywacji, nadmierna drażliwość, irytacja, otępienie

Objawy schizofrenii prostej

Objawy schizofrenii prostej na początku są trudne do uchwycenia. Choroba rozpoczyna się powoli, chory traci zainteresowanie światem zewnętrznym. Z czasem zobojętnienie narasta i dochodzi do niego złe samopoczucie (myśli depresyjne). Na dalszym etapie osoba chora na schizofrenie prostą wyobcowuje się, przestaje dbać o higienę i traci chęć do życia. Wszystkie ewentualne obowiązki wykonuje mechanicznie. Jest traktowana przez otoczenie jak odludek i dziwak. Warto wspomnieć, że schizofrenia prosta stanowi tylko 1 proc. przypadków schizofrenii. Jest natomiast dość ciężką postacią choroby i trudną do opanowania lekami i psychoterapią.

Schizofrenia schizofrenii nierówna! Sprawdź, jakie są rodzaje tej choroby i jakie objawy mogą powodować.

Objawy schizofrenii u dzieci

Objawy schizofrenii u dzieci są mocno zróżnicowane. Najczęściej są to:

 • omamy (dziecko widzi duchy lub osoby)
 • urojenia związane z prześladowaniem
 • wycofywanie się z relacji rodzinnych i koleżeńskich
 • małomówność
 • zmienność nastrojów
 • nieadekwatne do sytuacji mimika i gesty
 • silny lek
 • izolowanie się od otoczenia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)