POLECAMY

Schizofrenia – jak ją rozpoznać?

Schizofrenia zaliczana jest do tak zwanych psychoz, czyli stanów charakteryzujących się nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem i odbieraniem rzeczywistości. Jak rozpoznać jej objawy?

Szacuje się, że w Polsce milion osób choruje na schizofrenię. Przeciętna wieku, w którym pacjenci dowiadują się o chorobie, to 27 lat, a u 73% rozpoznanie następuje przed 30. rokiem życia. Na schizofrenię chorują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a jej objawy mogą pojawić się nagle w ciągu kilku dni lub też dawać o sobie znać stopniowo. Co powinno wzbudzić naszą czujność?

Jakie są objawy schizofrenii?

Osoba chora na schizofrenię staje się podejrzliwa i nieufna, coraz mniej chętnie wychodzi z domu i zamyka się w sobie. Z czasem zaczyna zachowywać się i wypowiadać nieadekwatnie do sytuacji.

Pacjenci, u których zdiagnozowano schizofrenię, doświadczają często urojeń i omamów – objawów, które powszechnie najczęściej kojarzą nam się z tą chorobą. Zdarza się, że słyszą, widzą lub czują coś, co wcale nie ma miejsca.

Ponadto osoby chorujące na schizofrenię stają się apatyczne, popadają w anhedonię, są bierne, spowolnione ruchowo, brakuje im spontaniczności.

Pamiętajmy, że schizofrenia może i powinna być leczona. Każde podejrzenie choroby warto więc skonsultować z psychiatrą.

Najważniejsze objawy schizofrenii

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)