przyjaźń, przyjaciółki, kawka, herbatka, plotki, ploteczki, koleżanki

Psycholog radzi: Gdy ktoś jest wścibski

Często nie wiesz, jak reagować, gdy rozmówca zadaje ci jakieś kłopotliwe pytanie? Dzięki wskazówkom psychologa z podobnych sytuacji zawsze wyjdziesz obronną ręką.
/ 11.05.2011 16:34
przyjaźń, przyjaciółki, kawka, herbatka, plotki, ploteczki, koleżanki
1. Kiedy postaracie się o dziecko?
Słysząc coś takiego, możesz ograniczyć się do zdawkowej odpowiedzi, np.: „Bóg jeden wie”. Będzie to sygnał dla rozmówcy,
że nie chcesz rozwijać tematu.

2. Ile zarabiasz?
Zamiast podawać kwotę, odbij piłeczkę i zapytaj: „A ty?”. Albo odwołaj się do swoich zasad („Wybacz, z nikim nie rozmawiam o swoich zarobkach”). Pytający nie powinien poczuć się urażony.

3. Dlaczego byłaś w szpitalu?
Jeśli nie uśmiecha ci się opowiadać o swoich dolegliwościach, powiedz krótko: „Chorowałam”. Rozmówca zrozumie, że nie masz ochoty wdawać się w szczegóły.

4. Kiedy wreszcie wyjdziesz za mąż?

Jeżeli pytający wie, że temat jest dla ciebie drażliwy (bo np. niedawno rzucił cię chłopak), użyj protekcjonalnego tonu i powiedz z uśmiechem: „Byle kto mnie nie interesuje. Szukam kogoś wyjątkowego”.

5. Ile masz lat?
Na tego rodzaju niedyskrecję najlepiej odpowiedzieć wymijająco, np.: „Szczęśliwi czasu nie liczą”. Mężczyznę możesz nawet pouczyć, że kobiet o wiek się nie pyta.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)