matka z dzieckiem fot. Fotolia

Dojrzałaś do bycia matką dopiero w okolicy 40-tki? Zdarza się! Medycyna ci pomoże

Brak odpowiedniego kandydata na ojca czy słaba sytuacja finansowa. Różne są powody odkładania ciąży na potem. Na szczęście współczesna medycyna ma wiele do zaoferowania starszym mamom.
/ 14.09.2016 14:00
matka z dzieckiem fot. Fotolia

Współczesne kobiety coraz częściej decydują się na urodzenie pierwszego dziecka po 30., a nawet 40. roku życia. Ich ciąże, choć mogą wiązać się z podwyższonym ryzykiem, dzięki rozwojowi współczesnej medycyny zazwyczaj kończą się szczęśliwym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, z jakiego powodu kobieta opóźnia decyzję o macierzyństwie, warto, by wiedziała, jakie konsekwencje się z tym wiążą i na co zwrócić uwagę, przygotowując się do ciąży.

Dlaczego odkładamy macierzyństwo „na potem”?

Brak stałego partnera czy chęć ustabilizowania sytuacji materialnej i zawodowej to główne powody, dla których kobiety odkładają macierzyństwo. Istotnym czynnikiem jest także strach przed utratą pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego oraz brak systemowych rozwiązań dla rodziców, umożliwiających np. godzenie życia zawodowego z rodzinnym.

Czasem przyszłe mamy odkładają posiadanie dziecka na później, ponieważ wcześniej nie czuły się dostatecznie dojrzałe emocjonalnie. Niektóre powtórnie weszły w związek i dopiero teraz podjęły decyzję o własnym potomstwie. Zdarza się też, że późna ciąża nie jest świadomą decyzją, lecz wynikiem problemów z płodnością u partnerów. Niektórym parom udaje się począć dziecko dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach starań.

Jak stwierdzić niepłodność? Metody badań niepłodności 

Wady i zalety późnego macierzyństwa

Zdaniem psychologów, późne macierzyństwo może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje.  

Mamy po 30-tce są na ogół bardziej świadome swojej roli, a do wychowania dziecka podchodzą dojrzalej niż ich młodsze koleżanki. Mają ustalone życiowe priorytety i wartości, czują się w pełni dojrzałe, aby odkryć siłę macierzyństwa. Ich świadomość jest inna niż u młodszych kobiet. Dzięki temu, iż są starsze, uzyskują inną perspektywę  – mają do siebie większe zaufanie, wiedzą, czego chcą i co jest dla nich najważniejsze. Nie oznacza to jednak, iż młode kobiety nie są dobrymi matkami – dobrym rodzicem można być przecież bez względu na wiek. Dojrzałe kobiety osiągnęły już stabilizację: zrealizowały się na polu zawodowym, rodzinnym, finansowym – podejmują więc decyzję o posiadaniu dziecka (pierwszego lub kolejnego). Decyzja o poczęciu zostaje podjęta z głębokiej wewnętrznej potrzeby, nie z przymusu, presji otoczenia czy też przypadku. Kobiety są więc na to w pełni gotowe. Często dopiero wówczas czują, jak piękne może być macierzyństwo – mówi Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki INVICTA w Gdańsku. – Późne macierzyństwo może mieć jednak cienie… Może być tak, że w poukładanym świecie spełnionej kobiety zabraknie miejsca na zbudowanie silnej i trwałej więzi z dzieckiem. Wymaga to wiele wysiłku i  czasu, często także rezygnacji z dynamicznej kariery zawodowej. Z drugiej zaś strony zdarza się, że dojrzałe mamy stają się nadopiekuńcze – długo czekały na potomstwo i teraz chcą w dwójnasób się o nie troszczyć. Warto też pamiętać, że duża różnica wieku między rodzicami a dzieckiem w przyszłości może rodzić konflikty oraz powodować wzajemne niezrozumienie.

Ryzyko późnej ciąży

Wiek kobiety ma znaczenie dla rozwoju i przebiegu ciąży oraz zdrowia poczętego dziecka.

Czym starsza jest kobieta, tym większe jest ryzyko komplikacji położniczych i wystąpienia wad płodu. Dojrzałe mamy w większym stopniu narażone są na poronienia czy przedwczesne porody. Dodatkowo, samo zajście w ciążę może nie przychodzić łatwo. Jak wynika z badań, wraz z wiekiem szanse na ciążę spadają – po 45. roku życia dziecko udaje się począć tylko 5% kobietom starającym się o potomstwo. Co więcej, dojrzałe ciężarne mogą gorzej znosić ciążę i towarzyszące jej dolegliwości, częściej mogą również wystąpić u nich choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie – przekonuje dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

Medycyna pomoże

W przypadku trudności z poczęciem dziecka pacjentkom z pomocą przychodzą ośrodki zajmujące się leczeniem niepłodności. Pary mogą liczyć w nich na wsparcie specjalistów oraz – jeśli to konieczne – rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jeszcze przed rozpoczęciem starań o potomstwo warto przeprowadzić diagnostykę stanu zdrowia. Kobieta powinna wykonać pakiet podstawowych badań, by upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do ciąży (m.in. badania ogólne krwi i moczu, USG, badania ginekologiczne). Warto też  rozważyć wykonanie badania kariotypu obojga partnerów. Pozwala ono na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w zestawie chromosomów przyszłych rodziców. Takie zmiany mogą zwiększać ryzyko poronień  oraz powodować m.in. nieprawidłowości genetyczne u płodu. Badanie kariotypu wykonywane jest raz w życiu. Zaleca się je szczególnie pacjentkom powyżej 35. roku życia. Paniom w tym wieku, które spodziewają się dziecka, zaleca się wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych (tzw. testu PAPP-A). Dzięki badaniu USG oraz biochemicznemu badaniu wykonywanemu z krwi matki lekarz jest w stanie ocenić stan zdrowia płodu i wykluczyć ewentualne wady. Przyszła mama zyskuje w związku z tym większy spokój  – dodaje dr Andrzej Hajdusianek.

Ile kosztuje leczenie niepłodności?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/02.03.2017 16:51
Fajnie, że poruszacie takie trudne tematy – ja zaszłam w ciąże w wieku 36 lat i strach o zdrowie dziecka był ogromny, ciąża nie była planowana, więc tym bardziej był to szok. Prowadziła mnie przez cały ten czas ginekolog z ENEL MED. – warszawski oddział Promenada i dzięki jej pomocy, zaleceniom i wsparciu, bo tak to trzeba nazwać, ciąża przebiegła na spokojnie bez większych komplikacji. Zosia urodziła się cała i zdrowa i teraz już wiem, że dojrzałe macierzyństwo nie jest niczym niespotykanym i niewłaściwym. Trzymam kciuki za wszystkie dojrzałe mamy :)