W bitwie ze stresem nie jesteśmy osamotnieni.Jest wiele skutecznych metod walki z nim, o których warto wiedzieć/fot.Fotolia

Pomocnicze metody walki ze stresem

Oprócz tradycyjnych metod istnieją też niekonwencjonalne sposoby walki ze stresem, które niejednokrotnie mogą okazać się bardzo pomocne. Oto niektóre z nich.
/ 13.06.2008 12:53
W bitwie ze stresem nie jesteśmy osamotnieni.Jest wiele skutecznych metod walki z nim, o których warto wiedzieć/fot.Fotolia

Akupunktura

Akupunktura (z łac. acus – igła, punctura – kłucie) – metoda leczenia wywodząca się ze Starożytnego Wschodu, polegająca na wkłuwaniu specjalnych igieł w odpowiednie punkty ludzkiego ciała, leżące wzdłuż tzw. meridianów , czyli linii energetycznych. Głównym zadaniem akupunktury jest przywrócenie równowagi energetycznej organizmu, która ma być warunkiem jego zdrowego funkcjonowania.

Elektropunktura

Elektryczna stymulacja aktywnie biologicznych punktów i stref skóry. Na początku metoda ta oznaczała połączenie wkłuwania igieł ze stymulacją prądem elektrycznym, z czasem jednak zaprzestano używania igieł na rzecz elektrod płaskich. Do stymulacji używana jest specjalna aparatura wytwarzająca elektroimpulsy o odpowiednim natężeniu (zazwyczaj od 10 mkA do 500 mkA), napięciu i częstotliwości.
Przeciwwskazania: rozrusznik serca, metalowy element w ciele.

Akupresura

Naturalna metoda leczenia wywodząca się z chińskiej medycyny naturalnej, starsza od akupunktury. Polega ona na opukiwaniu , uciskaniu oraz masowaniu (paznokciami lub drewnianą pałką) określonych miejsc na ciele człowieka.

Polecamy serwis Medycyna alternatywna

Refleksologia

Naturalna metoda leczenia, znana już w Starożytnym Egipcie, polegająca na stymulowaniu odpowiednich punktów (zwanych refleksami i odpowiadającym poszczególnym narządom) na stopach, dłoniach lub twarzy pacjenta.

Tapping

Metoda polegająca na delikatnym opukiwaniu określonych punktów ciała, odpowiadających miejscom znanym z akupunktury.

Hipnoza

Hipnoza (gr. hipnos – sen) – stan psychiczny pomiędzy snem a jawą, charakteryzujący się wzmożoną podatnością na sugestie. Hipnoza umożliwia całkowite odprężenie ciała i umysłu, dzięki czemu możliwe jest zidentyfikowanie źródło stresu oraz odkrycie mechanizmów radzenia sobie z nim.

Aromaterapia

...czyli leczenie zapachem. Jest to metoda będąca połączeniem medycyny naturalnej i zielarstwa, opierająca się na leczniczym działaniu naturalnych olejków eterycznych, wprowadzanych do ciała pacjenta poprzez układ oddechowy (inhalacje) oraz skórę (masaże, kąpiele, okłady - kompresy).

Zobacz też: Relaksacja – prosty sposób na pozbycie się stresu

Chromoterapia

jest to leczenie kolorami (samo słowo color pochodzi z łaciny i oznacza: kryć coś, taić, skrywać. Metoda , znana już od starożytności, polegająca na przywracaniu równowagi i harmonii w organizmie poprzez oddziaływanie odpowiednich kolorów.

Znaczenie kolorów podstawowych:

  • Żółty – działa ożywiająco i inspirująco, ożywia umysł, pobudza, uspokaja psychicznie, wzmacnia odporność nerwową,

  • Czerwony – uaktywnia, ożywia, wzmacnia wolę i odwagę, pomaga pokonać depresję,

  • Niebieski – silne działanie uspokajające, wyciszające,

  • Zielony – odpręża, uspokaja, przywraca równowagę, ułatwia koncentrację,

  • Pomarańczowy – regeneruje, ożywia, pobudza,

  • Fioletowy – odpręża, koi nerwy, łagodzi stresy i napięcia, usuwa zmęczenie, pomaga walczyć z bezsennością.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/13.02.2013 14:02
z mojego punktu widzenia skuteczną metodą na walkę ze stresem jest aktywność fizyczna. sport wyzwala sporo endorfin w głowie co sprawia radość :) do tego czasem warto udać się np. na warsztaty walki ze stresem, czy jogę. na mnie podziałało :) wystarczy pójść na kilka zajęć, a potem można ćwiczyc już w domu
/10.02.2013 18:08
Chciałem was poinformować o świetnym szkoleniu dzięki któremu nauczyłem się panować nad złością, lękami i uczuciem bezradności , polecam każdemu kto ciągle szuka skutecznego sposobu walki ze stresem zapraszam http://projektstos.pl/no-stres/?pol=855
/10.02.2013 18:08
Chciałem was poinformować o świetnym szkoleniu dzięki któremu nauczyłem się panować nad złością, lękami i uczuciem bezradności , polecam każdemu kto ciągle szuka skutecznego sposobu walki ze stresem zapraszam http://projektstos.pl/no-stres/?pol=855
POKAŻ KOMENTARZE (2)