Dlaczego nosimy obrączkę na palcu serdecznym?

Obrączka stanowi symbol miłości dwojga osób związanych węzłem małżeńskim. Skąd się wziął zwyczaj noszenia jej na palcu serdecznym?
Obrączka na palcu serdecznym - dlaczego tak ją nosimy fot. Fotolia

Obrączka noszona jest w Polsce na palcu serdecznym prawej dłoni. Dlaczego? Z przyczyn historycznych. Przed powstaniem styczniowym symbol nieskończonej miłości zakładano na lewą dłoń (wdowy przekładały go na prawą). Po jego upadku, na znak żałoby, również mężatki zaczęły przekładać obrączkę na prawą dłoń i tak już pozostało do dziś.

Początek historii obrączek

Najstarsze obrączki wykonane z żelaza znaleziono w Egipcie, jednak znak miłości ma swój początek w Rzymie. Wymiana obrączek była kluczowym etapem ceremonii ślubnej i oznaczała powiązanie ze sobą losów dwojga ludzi. Obrączka z racji tego, że nie ma początku ani końca, stała się symbolem nieskończonej miłości. Pierwsze złote obrączki zaczęli wykonywać Izraelici.

Dlaczego nosimy obrączkę na palcu serdecznym?

Dlaczego akurat ten palec? Według antycznych wierzeń przez palec serdeczny lewej ręki przechodzi żyła miłości, vena amoris, która prowadzi bezpośrednio do serca. Jest to zatem miejsce najodpowiedniejsze na noszenie tej jedynej w swoim rodzaju biżuterii, stanowiącej symbol nieskończonego uczucia.

Bogata symbolika obrączki

Obrączka symbolizuje małżeństwo, wierność, zaręczyny, przyjaźń, ciągłość, nieskończoność i niekończącą się miłość. W Grecji panna młoda otrzymuje obrączkę ze srebra na znak uległości wobec męża. Ten natomiast nosi złotą. Świeccy członkowie Opus Dei i siostry zakonne noszą obrączki na znak przynależności do Jezusa Chrystusa.

Zobacz również:

Najlepsze prezenty na rocznicę ślubu Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać dla ukochanej? Obrączka i pierścionek zaręczynowy w jednym!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/miesiąc temu
Totalna bzdura z powstaniem styczniowym wynikająca z niedouczenia i powielenia mitow. Zwyczaj noszenia obraczek , wynika ze starożytnych obyczajów świeckich. Egipski - na lewej ręce oraz rzymski na prawej . Odsyłam do dobrej bibloteki , Wikipedia niestety jej nie zastąpi . Pozdrawiam