Przestraszona kobieta fot. Fotolia

Nerwica lękowa - objawy, leczenie, przyczyny

Nerwica lękowa to choroba przewlekła i jedna z częstszych nerwic. Sprawdź, jaki rozpoznać jej objawy i na czym polega leczenie nerwicy lękowej!
Marta Wilczkowska / 19.07.2017 16:29
Przestraszona kobieta fot. Fotolia

Nerwica lękowa to jeden z rodzajów zaburzeń z grupy nerwic. Niestety często trudno jednoznacznie określić jej przyczyny. Nerwica lękowa może mieć objawy psychiczne (lęk, niepokój, napady paniki), somatyczne (fizyczne, np. bóle brzucha lub głowy) oraz poznawcze (np. zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją). Leczenie nerwicy lękowej zwykle polega na psychoterapii.

Nerwica lękowa to choroba przewlekła. Przyczyny jej rozwoju nie są do końca znane, w dodatku u każdej z cierpiących na nią osób czynnikiem zapoczątkowującym chorobę może być coś innego. Często też dopiero podczas długotrwałej terapii chorzy odkrywają prawdziwą przyczynę swoich lęków, początkowo obwiniając o taki stan stresujący tryb życia lub problemy osobiste. Jak rozpoznać i leczyć nerwicę lękową?

Ta nerwica daje tylko objawy fizyczne! Jak rozpoznać nerwicę wegatywną? Sprawdź!

Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Najważniejszym, najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest nieustanne poczucie lęku. Strach może dotyczyć zarówno sytuacji, osób jak i rzeczy i, co ważne, często jest tym intensywniejszy, im bardziej trudne do określenia jest jego źródło. Osoby cierpiące na nerwicę lękową nie mogą pozbyć się uczucia nieuzasadnionego niepokoju, czasem przeradzającego się nawet w panikę. Ten stan emocjonalny często przekłada się na szereg objawów somatycznych, towarzyszących temu rodzajowi nerwicy.

Obok uciążliwego uczucia lęku, nerwicy lękowej mogą towarzyszyć:

 • niepokój,
 • ataki paniki
 • fobie
 • poczucie bezsilności i rezygnacji, apatia, brak motywacji
 • anhedonia, czyli niezdolność od odczuwania przyjemności
 • problemy z koncentracją, pamięcią
 • natrętne myśli
 • kołatanie serca

Jak poradzić sobie z nerwicą serca?

 • uderzenia gorąca
 • bóle głowy, brzucha, pleców, bóle serca niemające przyczyny w fizycznych problemach zdrowotnych organizmu
 • nudności i wymioty
 • bezsenność
 • zaburzenia seksualne

Jeśli powyższe objawy pojawiają się regularnie, utrudniając ci normalne, codzienne funkcjonowanie i nie mają przyczyn w fizycznych zaburzeniach zdrowotnych, warto umówić się na konsultację z psychoterapeutą.

Na czym polega leczenie nerwicy lękowej?

Zwykle potrzebna jest psychoterapia. Podczas kolejnych sesji z terapeutą osoby cierpiące na nerwicę lekową mogą przyjrzeć się bliżej swoim emocjom, odkryć prawdziwe źródło niepokoju i zrozumieć mechanizmy rządzące powstawaniem lęków. Czasem, gdy objawy nerwicy są bardzo nasilone i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, oprócz psychoterapii stosowane są również środki farmakologiczne.

Na czym polega psychoterapia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/19.03.2018 06:30
Nie wiem, czy wypowiadam sie w dobrym kierunku tego tematu, ale miewam czasem, nieuzasadnione jak dla mnie napady lęku.. Dwa lata temu zmarla moja mama, dwa miesiące później moj tata. Moze nie zdążyłam pogodzić sie z tym, ze juz ich nie ma. Od tamtej pory czesto czuje sie dziwnie.. To znaczy, doznaje uczucia lęku ze komuś z moich bliskich cos sie stanie, a konkretnie nachodzą mnie mysli, ze za chwilę dowiem sie o śmierci kogos z moich bliskich np mojego partnera.. Nie wiem czy ktos z czytających tak ma lub mial, ale jesli tak, to chcialabym się dowiedzieć co zrobic by tak nie bylo, bo martwię sie, ze będę musiała szukać pomocy u specjalisty.
/11.10.2017 11:04
Dopadło Cię przeziębienie, grypa, infekcja czy jesienna chandra? Ta kuracja postawi Cię na nogi! Skuteczna w 100%, gwarancja uśmiechu i zdrowia przez całą jesienno-zimową porę! Konopny syrop z rokitnikiem poprawia krążenie, trawienie oraz wspiera układ odpornościowy w połączeniu z innymi produktami postawi Cię na nogi w 2 dni. Liście konopne w domowej apteczce? Susz konopny nie ma działania psychoaktywnego, można go stosować do okładów, inhalacji czy napar na problemy z bezsennością, brakiem energii. Herbata konopna skutecznie oczyści twój organizm dzięki czemu układ immunologiczny lepiej poradzi sobie z bakteriami czy wirusami. Masz zaplanowane leczenie szpitalne, chemioterapie lub borykasz się z reumatyzmem, astmą, łuszczycą, nerwicą czy depresją sprawdź produkty firmy Carun, renomowanej i nagrodzonej wieloma nagrodami! Konopna Farmacja Poznań udzieli Ci wszelkich informacji na temat produktów konopnych z aktywnym składnikiem CBD! 2 łyżeczki suszu na 250 ml wody można zaparzyć do 4 razy! https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/11-liscie-i-kwiaty-z-mlodych-roslin-cannabis-sativa.html
/25.09.2017 09:44
Borykam się z nerwicą już od kilku lat, ale dopiero niedawno zdecydowałam się na psychoterapię . Zwlekałam tak długo głównie dlatego, że bliscy bagatelizowali mój problem, mówili że przesadzam i powinna "wziąć się w garść"... To tylko pogarszało mój stan. Starałam się ukrywać swój stan przed znajomymi, ale w końcu po prostu przestałam panować nad lękami i chorobą. Wtedy znajoma namówiła mnie na psychoterapię. W końcu trafiłam do przyjaznego miejsca, gdzie moje problemy zostały poważnie potraktowane, a ludzie mi uwierzyli... Trafiłam na świetnego terapeutę - Andrzeja Wichowskiego w kolektywie Psychologgia - który niezwykle mi pomógł. Moja terapia cały czas trwa, ale jestem dobrej myśli i zaczynam odzyskiwać dawne życie i radzić sobie z codziennością.