Muzyka relaksacyjna

Muzyka relaksacyjna

Kupiłam sobie ostatnio kilka płyt z muzyką relaksacyjną, ponieważ poleciła mi je koleżanka - powiedziała, że dzięki takiemu sposobowi bardzo szybko i łatwo odpręża się i relaksuje.
/ 18.06.2008 10:26
Muzyka relaksacyjna

Jednak niestety na mnie takie odgłosy (szum morza, śpiew ptaków, itp. - nie w naturze, tylko z płyty) wcale nie działa uspokajająco, a wręcz przeciwnie. Wolę słuchać swoich ulubionych piosenek, które naprawdę wpływają na poprawę mojego nastroju. Czy powinnam na siłę przekonywać się do takich dźwięków czy może lepszym wyjściem będzie dla mnie pozostanie jednak przy tym, co lubię?

EKSPERT RADZI:

Odgłosy przyrody, zwłaszcza zaś wszelkie szumy (drzew, morza, wiatru itp.) mają uspokajający wpływ m.in. ze względu na skład dźwięków, które się nań składają.

Oczywiście jest zupełnie inną sytuacją słuchać ich w naturze niż z płyty.

Nagrania relaksacyjne, zarówno te z odgłosami przyrody jak i muzyką, mogą mieć doskonały wpływ na nasze pobudzenie, działać uspokajająco, nawet usypiająco

Bardzo dobre efekty daje również połączenie słuchaniaodgłosów przyrody z wizualizacją – intensywnym wyobrażeniem miejsc, gdzie odgłosy takie występują w naturze. Być może w pani sytuacji wizualizacja pomogłaby pokonać barierę niechęci do „przyrody z nagrania”. Koniecznie jednak trzeba pamiętać o efekcie preferencji

Uspokajający wpływ przyrody na psychikę człowieka jest faktem. Jeśli jednak nie lubi pani tego typu metod relaksu, działają one na panią odpychająco – ich słuchanie będzie budzić negatywne emocje oraz stres. Bardzo często w takiej sytuacji straty przewyższają korzyści. Jeśli zna pani inną muzykę lub inne dźwięki, które pozbawione są tych wad, dają zaś odprężenie i spokój, oczywiście warto przy nich pozostać.

We wszelkim radzeniu sobie ze stresem jedną z najważniejszych rzeczy jest dobra znajomość siebie i swoich reakcji. Jeśli dokładnie wie pani, co jest denerwujące, co zaś poprawia pani nastrój, warto się tej wiedzy trzymać i nie robić nic na siłę.

Bartłomiej Perczak, Ekspert serwisu.
http://www.psychoterapia-krakow.org/

Jeśli chcesz, by nasz Ekspert odpowiedział również na Twoje pytanie, zadaj je na forum lub napisz do nas: stres@wieszjak.pl
(zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybrane posty)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/20.02.2017 10:57
ten artykuł ma błędy stylistyczne, gramatyczne i aż nie da się tego czytać. Gdzieniegdzie brakuje spacji a poziom wypowiedzi jest na poziomie podstawówki. Już któryś raz spotykam się z tym na tym portalu. Serio nie macie czasu na redagowanie i poprawianie tych studenckich wypocin? Pewnie jeszcze za darmo :)
/18.05.2013 19:47
Słyszałam o świetnej metodzie na różne dolegliwości. Na ogół piję Essiac, bo to oczyszcza organizm z toksyn, ale w maju przyjeżdża do Polski Brandon Bays. Ona się ponoć wyleczyła z raka wielkości piłki do koszykówki!!!! I ponoć na inne choroby też działa! Ktoś z Was na to? Ja coś poczytałam tutaj: www.thejourney.com.pl i chyba naprawdę pójdę. Ktoś ma jakieś opinie? Dajcie znać!