Lęk przed robakami - jak nad nim  zapanować?

Lęk przed robakami - jak nad nim zapanować?

Pajączki, karaluchy i inne małe niewinne robaczki mogą wywołać silne reakcje lękowe. Mino, że lęki wydaja się być irracjonalne, mogą pogorszyć zadowolenie z życia. Na szczęście za pomocą terapii można zapanować nad tymi lękami.
/ 25.06.2008 11:07
Lęk przed robakami - jak nad nim  zapanować?

Dwie formy terapii

Jeśli lęk jest izolowany, tzn. dotyczy tylko bardzo ściśle określonego bodźca (w pani przypadku owadów), to prawdopodobnie mamy do czynienia z tzw. fobią prostą. Oczywiście można z nią walczyć. Są dwie główne metody terapii: terapia implozywna oraz stopniowa desensytyzacja.

Implozja - terapia ograniczona

Implozja polega tu na zanurzeniu się w skrajnie silnym natężeniu bodźców budzących irracjonalny lęk. Mogłoby to polegać np. na zamknięciu się w pomieszczeniu pełnym wszystkich owadów, których boimy się  najbardziej (oczywiście tych, które nie stanowią realnego zagrożenia). Oczywiście budzi to wielki lęk, ale zmusza do jego opanowania. Po kilkunastu minutach – kilku godzinach lęk ustępuje. W większości przypadków problem nie powraca.

Ten rodzaj terapii jest obarczony kilkoma ograniczeniami – po pierwsze technicznymi, trudno znaleźć takie pomieszczenie – po drugie zaś zdrowotnymi, warto skonsultować się z kardiologiem, ponieważ bardzo poważne choroby układu krążenia mogą być przeciwwskazaniem. Obecnie konstruuje się nawet tzw. wirtualne hełmy, które wyświetlają obrazy w sposób, który zwiększa wrażenie realności uzupełniając je adekwatnymi dźwiękami. Jeśli obrazy te nawiązują do źródła lęku, efekty terapii są takie same, jak w przypadku klasycznej metody implozywnej.

Polecamy: Kilka słów o fobii

Stopniowa desensytyzacja

Stopniowa desensytyzacja, jak wskazuje sama nazwa, polega na powolnym oswajaniu się ze źródłem leku. Początkowo wymienia pani wszystkie bodźce budzące lęk lub wstręt, np. myśl o owadach, widok sztucznych owadów, dotykanie sztucznych owadów, widok prawdziwych itp., następnie zaś szereguje je pani od najmniej problematycznych do tych, które powodują największe natężenie emocji i oswaja się nimi poczynając od tych pierwszych. Metoda ta jest bardzo prosta w zastosowaniu, wymaga jednak systematyczności – być może z tego właśnie powodu przynosi znacznie lepsze efekty we współpracy z terapeutą.

Fobie proste to z reguły (choć istnieją liczne wyjątki) jedne z najłatwiejszych do pokonania zaburzeń. Warto więc spróbować przede wszystkim przed okresem wakacyjnym.

Polecamy: Co robić, gdy ukąsi nas owad?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/31.08.2009 14:20
Wydaje mi się, że należy poznać obiekty naszych obaw. Warto poczytać trochę na temat owadów i czegoś się o nich dowiedzieć.Może wtedy lęk się osłabi.
/15.06.2009 19:17
Mam podobny problem a mianowicie przeraźzliwie boję się wszelkiego rodzaju robactwa. Ostatnio podczas wycieczki do mojego namiotu wszedł chrabąszcz (lub coś co takiego robala przypominalo), Zareogwalam na to strasznym krzykiem tak, że nauczycielka przybiegła zobaczyć co się stało. I... zaczęła się śmiać, bo ja nie wiedziałam na co mam wskoczyć żeby ten owad mnie nie dotknął. Wyobrażam sobie, że to musiało wyglądać komicznie. Gdy kolezance udało się wywalić go z namiotu ja przez najbliższych kilka minut cała się trzęsłam i w nocy zamiast spać siedziałam z latarką bojąc się odwiedziń kolejnego nieproszonego gościa.Tak zachowuję się widząc jakiegokolwiek owada (niedawno siedziałam przed domem do powrotu taty \, bo na wycieraczce chodziło coś podobnego do dużej muchy). Bardzo chciałabym się pozbyć tego lęku ale nie mogę sobie wyobrazić bycia choć przez minutę w pokoju pełnym robaków itd. itp. Może ktoś z czytelników zna łatwiejszy sposób na oswojenie się z obecnością owadów. Dodam jeszcze, że owady na obrazkach bądź nieżywe w gablotach budzą we mnie wstręt ale potrafię się opanowac aby nie krzyczeć czy robić coś podobnie głupiego. Za rady z góry dziękuję !