Kryzys i jego rodzaje

Za nadmierne pocenie się odpowiada stres, ale czasem też różne choroby /fot. Shutterstock
Kryzys pojawia się w odpowiedzi na przeszkodę w realizacji ważnych życiowych celów. Niektóre kryzysy są powszechne, ich pomyślne rozwiązanie pozwala na rozwój. Inne, wywołane przez czynniki zewnętrzne, jak powodzie czy wojny mogą prowadzić do poważnych negatywnych następstw.
/ 05.10.2016 14:19
Za nadmierne pocenie się odpowiada stres, ale czasem też różne choroby /fot. Shutterstock

Czym jest kryzys?

Z kryzysem mamy do czynienia gdy pojawia się w naszym życiu przeszkoda, która uniemożliwia zrealizowanie ważnego życiowego celu. Dotknięta nim osoba nie jest w stanie pokonać przeszkody, gdyż dotychczas stosowane rozwiązania zawodzą. Podczas kryzysu wzrasta napięcie i następuje dezorganizacja psychiczna.

W celu jego rozwiązania konieczne jest wypracowanie nowych sposobów funkcjonowania.

Skutki kryzysu mogą być zarówno pozytywne (samorozwój) jak i negatywne (zachowania patologiczne). W pierwszym przypadku kryzys jest zalążkiem zmiany na lepsze i rozwoju. Niektóre osoby potrafią sobie poradzić same i czerpać z tego doświadczenia, inni załamują się i nie są zdolni do samodzielnego przezwyciężenia.

Czasem, gdy samodzielne przezwyciężenie takiego stanu jest niemożliwe, wspomagająco stosowana jest specjalistyczna pomoc psychologiczna – interwencja kryzysowa.

Polecamy: Brytyjska recepta na kryzys

Kryzys przejawia się na płaszczyznach:

  • emocjonalnej (związany jest z przeżywaniem lęku, poczucia winy, pustki, złości),
  • fizjologicznej (rozregulowanie procesów fizjologicznych: pocenie się, biegunki, nudności, wymioty, bóle głowy, brzucha, nieregularne miesiączki),
  • poznawczej (zaburzone zostają procesy percepcji, umiejętności rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji),
  • behawioralnej (zmiany zachowania jak zachowania impulsywne, nadużywanie alkoholu lub narkotyków, niezdolność do normalnego funkcjonowania).

Rodzaje kryzysów

Istnieje kilka rodzajów kryzysów.

  • Kryzysy rozwojowe są naturalnymi stanami w przebiegu rozwoju człowieka. Występują np. po urodzeniu dziecka czy po przejściu na emeryturę. Ich pomyślne rozwiązanie konieczne jest do prawidłowego wkroczenia do kolejnej fazy rozwoju.
  • Kryzysy sytuacyjne są skutkami nieprzewidywalnych, nagłych zdarzeń, których kontrola jest niemożliwa. Mamy z nimi do czynienia w przypadku gwałtów czy powodzi.
  • Kryzysy egzystencjalne są wewnętrznymi konfliktami dotyczącymi życiowych celów, wolności, niezależności w pewnych obszarach. Kryzys taki wystąpić może w pewnym wieku (często średnim) jako wynik braku poczucia sensu własnego życia.
  • Kryzysy środowiskowe mają miejsce, gdy osobę lub grupę osób spotyka naturalna lub wywołana działaniem ludzkim katastrofa. Wywołują je powodzie, trzęsienia ziemi, epidemie i wojny.

Polecamy: Czy stres może być źródłem kryzysu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA