Clown/fot. Fotolia

Koulrofobia – strach przed klaunami

Klaun – dla większości zabawny, dla niektórych przerażający. Skąd się wzięła koulrofobia i jak to możliwe, aby człowiek przebrany za klauna budził lęk? Jak walczyć z tą fobią i czy może ona utrudniać codzienne funkcjonowanie?
/ 31.07.2012 13:49
Clown/fot. Fotolia

Większość ludzi odczuwa lęk z jakiegoś powodu, jeśli jest on silny i niemożliwy do przezwyciężenia nazywany jest fobią i może być leczony. Strach przed pająkami, strach przed lataniem – to dość popularne fobie. Ale czy można bać się… klaunów?

Koulrofobia – co to jest?

Nazwa „koulrofobia” pochodzi od greckiego „koulro” czyli „chodzący na szczudłach”. Ponieważ w starożytnej Grecji nie była znana postać klauna, zapożyczono nazwą od szczudlarza.

Koulrofobia jest po prostu irracjonalnym lękiem przed klaunami. Osoby zmagające się z tą przypadłością są w stanie zaakceptować klauna w cyrku, ale nie poza nim, poza miejscem dla niego przeznaczonym (chociaż zdarzają się osoby, które nie mogą znieść widoku klauna w żadnym miejscu).

Dlaczego boimy się klaunów?

Za źródło koulrofobii uznawany jest sam wygląd klauna. Ponieważ jest przebrany i często ma nienaturalnie duże stopy, a jego twarz zdobi makijaż, w ludziach rodzi się niepokój spowodowany brakiem możliwości rozpoznania, kto kryje się za przebraniem. Również udawane emocje i sztuczne zachowanie klauna budzi lęk – osoby cierpiące na koulrofobię obawiają się nieprzewidywalnego zachowania z jego strony.

Jakie są objawy koulrofobii?

Objawy koulrofobii są podobne do objawów występujących po zetknięciu z czynnikiem wywołującym inne fobie.

Najczęściej uczuciu przerażenia towarzyszy pocenie się, szybkie bicie serca, płacz, krzyk, drżenie kończyn, uczucie zbliżającego się omdlenia.

Zobacz też: Klaustrofobia - paniczny lęk przed uwięzieniem

Jak leczyć koulrofobię?

Tę przypadłość leczy się tak samo jak inne fobie, czyli poprzez stopniowe zwiększanie kontaktu pacjenta z czynnikiem wywołującym strach.

W fobii charakterystyczne jest, że strach nie pojawia się w sytuacji realnego zagrożenia – kiedy jest on potrzebny, by móc podjąć odpowiednie kroki w celu uniknięcia niebezpieczeństwa. W przypadku fobii lęk pojawia się w sytuacji, kiedy nic nam nie grozi, dlatego istotne jest, żeby podjąć terapię i móc cieszyć się życiem bez strachu.

W przypadku fobii, która nie utrudnia nam życia, można zrezygnować z leczenia i starać się normalnie żyć. Jeśli jednak lęk przed klaunami znacząco utrudnia nam wykonywanie codziennych czynności, unikamy pewnych miejsc i sytuacji z obawy przed spotkaniem klauna, wycofujemy się z życia towarzyskiego – należy zastanowić się nad rozpoczęciem terapii. Nieleczona fobia może powodować depresję, nerwice oraz doprowadzić do poważnych problemów w życiu osobistym i zawodowym.

Zobacz też: Jak leczyć fobię?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/15.09.2017 22:46
Panicznie boję się klaunów zwłaszcza teraz kiedy w telewizji leci zwiastun filmu pt,,TO"😦😫
/06.06.2016 18:10
A ja tam uwielbiam klauny szczegulnie w horrorach XD Klauni są fajni a już w szegulności Roześmiany Jack który jest moją ulubioną postacia z Creepypast właśnie dla tego że lubie klauny :) Ponad to u mnie na półce siedzą dwie figurki klaunów (jeden z nich to Ronald McDonald a drugi to porostu klaun) a obok nich stoi książka Stephena King'a pt. ,,To'' w której jest Penywise który też jest klaunem ;D Sorry z błędy
/07.05.2016 17:28
Klauny sa obrzydliwe i straszne.Kazdy powinien miec w domu chociaz paralizator oraz kolkownice na nich.
POKAŻ KOMENTARZE (10)