Kolor na zdrowie i dobre samopoczucie - jakimi kolorami się otaczać

Moc kolorów - kolory fot. Fotolia
Sprawdź, które kolory powinny ci towarzyszyć na różnych etapach życia i skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Małgorzata Świgoń / 18.04.2016 12:33
Moc kolorów - kolory fot. Fotolia

Wiadomo, że kolory wpływają na nastrój człowieka, kondycję zdrowotną, a także na relacje z innymi ludźmi. Warto więc otaczać się barwami, które poprawią samopoczucie i wzmocnią pożądane cechy charakteru.

Dobieraj barwy w zależności od wieku

Najsilniejsze dla najmłodszych. Okazuje się, że noworodki mimo, bardzo słabo rozwiniętego wzroku odróżniają czerwony od zielonego. Wbrew temu co się sądzi, ściany w pokoju małego dziecka warto pomalować na jaskrawe mocne barwy (żółtą, czerwoną). One pomagają niemowlakowi w poznawaniu świata.

Nastolatki wolą spokojniejsze kolory. W miarę dorastania zmienia się preferencja barw. Starsze dzieci i nastolatki wolą kolory mniej nasycone, przełamane, przyćmione, np. oliwkowy, beżowy, rudy. Warto jednak uzupełnić je o czerwone i czarne dodatki, które wspierają rozwój intelektualny.

Na dalszy etap życia.  Dla osób w wieku średnim najodpowiedniejsza jest zieleń, która pomaga w karierze, żółć bo wzmacnia wiarygodność oraz czerwień, dzięki której łatwiej podejmować właściwe decyzje. Wskazane barwy dla ludzi starszych to: biel wspomagająca witalność, zieleń przynosząca nadzieję i czerń pielęgnująca mądrość.

Wykorzystaj leczniczą moc kolorów!

Sztukę leczenia kolorami nazywa się chromoterapią. Wprawdzie barwy nie leczą objawów choroby, ale mogą polepszyć ogólny stan chorego i nieco złagodzić dolegliwości. Warto więc naświetlać ciało kolorowymi lampami lub otoczyć się przyjaznymi barwami.

  • Czerwony - pokonuje zimno, stymuluje krążenie krwi i nerwy. Poleca się go w przypadku przeziębień, bronchitu, anemii, reumatyzmu, neurastenii.
  • Pomarańczowy - wzmacnia i stymuluje układ oddechowy, pobudza funkcje seksualne, działa przeciwskurczowo, daje radość życia, wzmacnia energię. Polecany m.in. w astmie, katarze chronicznym, kamicy nerek.
  • Żółty - działa na centralny układ nerwowy. Polecany także w chorobach wątroby, zaparciach, egzemach, niestrawności, migrenie.
  • Zielony - uspokaja i odświeża, redukuje ciśnienie krwi. Stosowany w bezsenności, bólach pleców, nadciśnieniu.
  • Niebieski - uspokaja, wpływa korzystnie na układ nerwowy. Skuteczny w migrenach, nerwobólach, bólach gardła, stanach zapalnych oczu, skurczach żołądka, bezsenności.
  • Fioletowy - ułatwia oczyszczanie organizmu, wzmaga odporność, łagodzi dolegliwości sercowe. Przyspiesza leczenie chorób śledziony, niestrawności.

Warto przeczytać również:

Małgorzata Świgoń
Autorka jest dziennikarką "Przyjaciółki" i "Poradnika Domowego".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA